Facebook Google+ Twitter

Mieszkańcy kontra prezydent po odwołaniu koncertu Kata

Decyzja prezydenta Otwocka Zbigniewa Szczepaniaka o odwołaniu koncertu zespołu KAT wywołała prawdziwą burzę. Mieszkańcy protestują, piszą do prezydenta petycje i żądają demokracji w mieście.

O Otwocku zrobiło się ostatnio głośno. Pisaliśmy o tym w naszym serwisie. W "Gazecie Wyborczej" miasto ochrzczono "Koreą Otwocką". Kilka dni temu żarty na temat podwarszawskiego miasta można było usłyszeć nawet w radiowej Trójce. Niestety samym mieszkańcom nie jest już tak do śmiechu. Pytam Magdę, 21-letnią mieszkankę Otwocka, co osobiście sądzi o całej sprawie odwołania koncertu zespołu Kat & Roman Kostrzewski i przez prezydenta. Odpowiada mi ze złością : "Prezydent zrobił z nas ciemnogród".

To właśnie za sprawą decyzji prezydenta Otwocka odwołany został koncert zespołu
Kat & Roman Kostrzewski, który miał odbyc się 15 stycznia w klubie Smok. Oficjalne oświadczenie prezydenta brzmiało: "Zdecydowałem się na odwołanie koncertu Kata z powodu treści przekazywanych w tekstach. Miałem na uwadze psychikę młodych odbiorców, na których psychodeliczne, satanistyczne i nawołujące do samobójstw teksty mogły wywrzeć negatywne skutki. Mój głos sprzeciwu był wyrazem woli mieszkańców"

Powtórzę jeszcze raz ostatnie słowa prezydenta, by nic nie umknęło tu naszej uwadze : "Mój głos sprzeciwu był wyrazem woli mieszkańców". Ale zaraz, zaraz. Jakich mieszkańców? Kto zgłosił sprzeciw? I ile było takich osób? Tego już nikt nie wie. Postanawiam zatem przyjrzeć się bliżej owej "woli mieszkańców", o której wspomina w oficjalnym oświadczeniu Zbigniew Szczepaniak.

W serwisie Facebook odnajduję petycję skierowaną do prezydenta Otwocka. I nie jest to wyraz sprzeciwu wobec koncertu zespołu, ale wobec decyzji o jego odwołaniu. Każdy ma się tu prawo wyrazić: są zarówno głosy za przywróceniem występu w mieście, jak i te przeciw koncertowi: 271 głosów za i 152 przeciw.

Zaglądam do treści petycji i czytam:"Protestujemy przeciwko decydowaniu za nas bez naszego udziału. (...)Nie chcemy być dyskryminowani w ten ani w żaden inny sposób, a każda taka decyzja zniewala nas i spycha na margines społeczeństwa. Nie jesteśmy społeczeństwem komunistycznym i nie życzymy sobie manipulowania naszymi wartościami, poglądami i uczuciami." Już 271 mieszkańców miasta zadeklarowało oficjalnie, że działanie prezydenta Szczepaniaka odbiera nie jako "ochronę psychiki mieszkańców przed negatywnymi czynnikami", ale raczej, jako bezwzględną manipulację i kontrolę w najgorszym jej wydaniu. Wygląda na to, że takie odczucia mają nie tylko sami mieszkańcy. Na myśl od razu przychodzą mi do głowy słowa Romana Pawłowskiego , który w swoim artykule z 20 grudnia napisał "Do tej pory, żeby zobaczyć reżim, który izoluje swoich obywateli od świata, trzeba było zapłacić tysiąc dolarów i przez wiele godzin podróżować pociągiem z Pekinu do Pjongjangu, stolicy Korei Północnej. Okazuje się, że podobną atrakcję mamy pod Warszawą, i to bezpłatnie. Wystarczy wsiąść w kolejkę podmiejską i pojechać do Otwocka, gdzie prezydent Szczepaniak Zbigniew bohatersko chroni mieszkańców przed zgubnymi miazmatami współczesnej cywilizacji."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

daria110997
 • daria110997
 • 28.12.2010 13:26

Niech zrobią koncert w Józefowie. Otwock to dziura do tego stopnia że nawet mieszkańcom nie zależy kogo mają za prezydenta. Nikt się nie interesuje czy ta dziurą będzie rządził ten czy tamten. Wystarczy popatrzeć na drogi, ilość punktów kulturalnych, liczbę kościołów, stopień biedy i przestępczość na stronie www policji Otwock.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ktoś
 • Ktoś
 • 27.12.2010 12:04

Wiadomo że Otwock to klika, do celów wyborczych założyli nawet własne stowarzyszenie. Prezydent obsadził stanowiska, kontroluje media nikt mu nie podskoczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak czytam takie komentarze jak ten pani Beaty Szczurzewskiej to ciarki mnie przechodzą. Chcecie poszanowania Waszej religii ale poszanowania dla innych nie macie. - To ode mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Maciejowski
 • Janusz Maciejowski
 • 23.12.2010 21:34

Wesołych, Spokojnych Świąt i oby cień świec wigilijnych nie był nigdy cieniem obłudy.
Dla wszystkich za i przeciw.

http://www.youtube.com/watch?v=YbM-BcJXikc

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Maciejowski
 • Janusz Maciejowski
 • 23.12.2010 16:56

Pozostaje jeszcze zasadnicza kwestia - Petycja nie została skierowana w powietrze.
Prezydent jest jej adresatem.
Petycja jest dokumentem.
Uczciwie i zgodnie z prawem powinien odpowiedzieć publicznie w tzw. ustawowym terminie.
Na jakieś anonimowe telefony "mieszkańców" i radnych odpowiedział decyzją.
Jeśli szanuje wszystkich obywateli Otwocka, to na petycję też odpowie.
Jeśli nie odpowie, to też jest to odpowiedź.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Maciejowski
 • Janusz Maciejowski
 • 23.12.2010 16:23

Porównań raczej nie ma, bo teksty w innych gazetach powstały już po petycji, która jest wyrazem, moim zdaniem, słusznego sprzeciwu.
Ja natomiast zestawiłem tekst Paoli, na stronie www.nlt.media.pl z moim tekstem sprzed roku, kiedy KAT grał w Otwocku i kiedy nie było żadnych przeciwwskazań. Link do mojego tekstu jest pod tekstem Paoli.
Zastanawia mnie nadal to, do czego może się posunąć kilku radnych, aby wywrzeć wpływ na innych i prowadzić swoją polityczną gierkę. Zastanawiałem się długo do czego to porównać i nie umiem. Chociaż kiedyś miałem taką małą wścibską suczkę, która jak była w rui, to posunęłaby się do wszystkiego. Próbowała nawet wejść do akwarium.
Suczka w rui działa jednak, by zaspokoić swoją naturalną potrzebę. Można powiedzieć, że w porównaniu z rzeczoną sytuacją, suczki są szlachetne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gandalf_85
 • Gandalf_85
 • 23.12.2010 14:07

Dziękuję za informację, w takim razie faktycznie informacja o protestach nie mogła się tam ukazać. :) Domniemam jednak, że mieszkańcy byliby zadowoleni gdyby lokalna prasa juz teraz oczywiście, po powstaniu petycji uwzgledniła to, że takie protesty mają miejsce.

(PS. Ciekawostką jest tez dla mnie porównanie tekstów z innych gazet i tekstu z Linii Otwockiej ;) ) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Maciejowski
 • Janusz Maciejowski
 • 23.12.2010 13:51

Gandalfie, tekst Przemka został napisany przed powstaniem petycji, stąd nie mogło być o niej wzmianki.

Wypowiedzi Pani Beaty nie skomentuję, ale proszę zwrócić uwagę na "...zespołu cieszącego się złą jak mniemam reputacją...". Mówi w zasadzie wszystko.

Dla Pani tylko informacji, ale proszę tego nie opowiadać nikomu, bo to wielka tajemnica - KAT jest nie tylko w kanonie polskiego thrashmetalu, ale jest zespołem uznanym w świecie. Ale sza, o tym nie mówimy. :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda
 • Magda
 • 23.12.2010 13:48

Pani Beato, tak się składa, że kultura w mieście Otwock nie istnieje. Zamknięto teatr, kina brak. Ewentualnie w ramach rozrywki można iść na przaśny festyn w parku raz na pół roku. Jedynym godnym uwagi miejscem pozostał klub Smok, który dobrze prosperował, ponieważ miasto weń nie ingerowało. Zespół Kat już wcześniej miał tam swój koncert, i nie zanotowano po nim oszalałych tłumów z żądzą mordu w oczach ani podwyższonej konsumpcji okolicznych kotów. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gandalf_85
 • Gandalf_85
 • 23.12.2010 13:47

Oczywiście, że prezydent musi się tłumaczyć ze swoich decyzji-nie jest monarchą i nie ma władzy absolutnej. Być może są w Polsce ludzie, którzy lubią jak się za nich decyduje, ale w Polsce mimo wszystko mamy demokrację

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.