Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32955 miejsce

Mieszkańcy miasta składali „Łódzką Deklarację Tożsamości”

„Łódzka Deklaracja Tożsamości” to nazwa projektu, który przez trzy dni realizowany był w Lodzi. Nietypowy pomysł na umocnienie w mieszkańcach odpowiedzialności za swoje miasto łodzianie przyjęli z sympatią.

Treść "Łódzkiej Deklaracji Tożsamości" / Fot. Mirołsawa Kasowska16 maja przed Urzędem Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (przy znanej „Ławeczce Tuwima”) na specjalnych podpórkach umieszczono belę materiału – tzw. surówki. Na jej skraju widniał wydrukowany tekst „Łódzkiej Deklaracji Tożsamości”.

Łodzianie składają podpisy pod "Łódzką Deklaracją Tożsamości" / Fot. Mirosława KasowskaOd godz. 15 przechodzący składali na materiale podpisy, deklarując w ten sposób, że będą chronić miejscowe zabytki. Było to honorowe zobowiązanie do bronienia dziedzictwa miasta przed bezmyślną dewastacją, poprzez włączanie się w działania, które mają służyć ocaleniu tego, co stworzyły poprzednie pokolenia wielokulturowej Łodzi.

Pierwszych 5 tysięcy osób otrzymało pamiątkowe imienne „Paszporty Łódzkie”. Organizatorom akcji – Fundacji Ulicy Piotrkowskiej i Urzędowi Miasta Łodzi – zależało również na tym, żeby działanie to wzmocniło w łodzianach poczucie lokalnej tożsamości i skłoniło do tworzenia takiego obrazu miasta, z którego można być dumnym.

185 m tkaniny to gruba bela / Fot. Mirosława KasowskaŁodzianie składają podpisy na tkaninie / Fot. Mirosława KasowskaSkładanie podpisów, będące częścią trwającego w dniach 15 - 18 maja Święta Łodzian, trwało do 18 maja, do godz. 19. Przedsięwzięcie nadzorowała wiceprezes zarządu Fundacji Ulicy Piotrkowskiej Urszula Kowalska. Zostało ono zorganizowane z okazji 185 rocznicy nadania ulicy Piotrkowskiej jej nazwy. Dlatego bela tkaniny miała 185 metrów długości. Z kolei bawełniany materiał – jak Wiadomościom24 powiedziała pomysłodawca przedsięwzięcia, Renata Karwas - symbolizował przemysł, który w XIX wieku uczynił z Łodzi nowoczesne miasto. Po zakończeniu akcji płótno przekazano do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) Ciekawy pomysł. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.