Facebook Google+ Twitter

Mieszkańcy niemieckiego miasteczka zakpili z neonazistów. Maszerujący nie wiedzieli, na co zbierają pieniądze (wideo)

W mieście Wunsiedel w Bawarii co roku odbywają marsze neonazistów. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Tu pochowany został jeden z przywódców III Rzeszy, Rudolf Hess. Mieszkańcy postanowili uporać się z problemem w nietypowy sposób. Zorganizowali akcję "Naziści przeciwko nazistom".

 / Fot. zrzut ekranu/YouTubeMarsze odbywają się w Wunsiedel regularnie od 1990 r. Neonaziści oddają hołd III Rzeszy i jej przywódcom w ramach Narodowego Dnia Pamięci o Bohaterach. Swoje apogeum ta tradycja osiągnęła w 2004 r., gdy do miasteczka przyjechało 4,5 tys. osób. W późniejszych latach liczba uczestników malała, ale mieszkańcy mają dość corocznego "brunatnego święta". Wielbiciele Hitlera przyjeżdżają do Wunsiedel, mimo że w lipcu 2011 r. ciało Hessa ekshumowano i poddano kremacji, a prochy rozsypano w nieznanym miejscu.

Mieszkańcy protestowali, próbowali organizować kontrmanifestacje. W tym roku podeszli do sprawy kreatywnie. Przygotowali bez wiedzy neonazistów walkathon, z którego zyski przeznaczone zostały dla organizacji EXIT-Deutschland. Pomaga ona wydostać się z grup neonazistowskich - podaje serwis ynetnews.com.

Czytaj także: Band Aid powrócił. Znani artyści nagrali czwartą wersję piosenki Do They Know It's Christmas?


Lokalne firmy ofiarowały organizacji EXIT-Deutschland 10 euro za każdy metr trasy marszu neonazistów. Sami zainteresowani nie wiedzieli, że uczestniczą w akcji charytatywnej, w dodatku uderzonej w nich samych. Zdziwić ich mogły jednak kolorowe bannery, wywieszone przez mieszkańców. "Gdyby Führer wiedział" - głosił jeden z nich, w dodatku różowy. Przygotowano też stanowisko z jedzeniem pod szyldem "Mein Mampf" (nawiązanie do "Mein Kampf" Hitlera). Na drodze marszu umieszczono również informację ile pieniędzy udało się zebrać w ten sposób.

Akcja zakończyła się sukcesem. Neonaziści zebrali 10 tys. euro na jedną z form walki... z neonazizmem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A Warszawiacy nie potrafią...

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.