Facebook Google+ Twitter

Mieszkańcy Sandomierza walczyli w niedzielę o hutę szkła

W niedzielę w Sandomierzu woda w Wiśle przekroczyła 8 m. Wały przeciwpowodziowe zaczęły przesiąkać. Przez kilkanaście godzin w mieście trwała dramatyczna walka o hutę szkła.

W niedzielę w Sandomierzu woda w Wiśle przekroczyła 8 m. Wały przeciwpowodziowe zaczęły przesiąkać. Przez kilkanaście godzin w mieście trwała dramatyczna walka o hutę szkła. Setki strażaków, wojskowych oraz mieszkańców miasta układało worki z piaskiem. Wielu porzuciło własne domy, żeby ratować miejsce pracy. - U siebie już nic nie mogę zrobić, a tutaj przynajmniej mogę pomóc uratować hutę. Pracuję tu od kilku lat, jeśli ją zaleje i ją zamkną, nie będę mieć nawet roboty - mówił jeden z pracowników zakładu.


W akcji brały udział trzy śmigłowce i dwie amfibie, które dostarczały piasek. Śmigłowce latały co kilkanaście minut, dowożąc po 50 worków z piaskiem - trzeba było pracować szybko, aby je rozładować i zrobić miejsce dla następnego helikoptera. Wszyscy byli wyczerpani do granic wytrzymałości, ale nie poddali się. Gdy zaczęło brakować piasku, do obrony wałów wykorzystywano nawet najlepszej jakości surowiec z wytwórni szkła.

Wizyta premiera

W niedzielę nad ranem do Sandomierza po raz kolejny w ciągu kilkunastu godzin przyleciał premier Donald Tusk. W sobotę przed północą odbyło się posiedzenie rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, po którym premier stwierdził, że przerwanie tzw. opaski może spowodować szybkie podmywanie wału, który zabezpiecza hutę przed Wisłą, a "to może oznaczać dla huty poważny problem" - stwierdził Tusk.

W niedzielę rano szef rządu pojawił się na wałach, po czym spotkał się z kierownictwem zagrożonego zakładu. Po spotkaniu poinformował, że Tarnobrzeg oraz Sandomierz zostaną objęte programem, który pozwoli na wybudowanie nowoczesnych wałów przeciwpowodziowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.