Facebook Google+ Twitter

Mieszkańcy Śląska i Zagłębia wybrali wczoraj 13 prezydentów

Będzin, Chorzów, Częstochowa, Mysłowice, Ruda Śląska i Świętochłowice mają od dziś nowych prezydentów. W Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu, Rybniku, Sosnowcu i Zawierciu rządzić będą dotychczasowi gospodarze tych miast.

Sonda

Czy jesteś zadowolony z prezydenta swego miasta?

Mężczyzna w kostiumie mikołaja, rozdający prezenty w podkrakowskim osiedlu Łuczanowice, przerwał pracę i głosuje. / Fot. PAP/Jacek BednarczykW drugiej turze wyborów samorządowych mieszkańcy Śląska i Zagłębia wybrali 13 gospodarzy swoich miast ma prawach powiatu. W pozostałych dziewięciu miastach regionu zarządzanych przez prezydentów wybory zakończyły się już 21 listopada br. i nie przyniosły żadnych zmian personalnych. Wczorajsze pojedynki okazały się ciekawsze, bo ich wyniki były trudne do przewidzenia (na przykład w Świętochłowicach), albo przyniosły niespodzianki (jak w Chorzowie, gdzie urzędujący od 19 lat prezydent przegrał o kilkaset głosów ze swoim konkurentem).

Będzin


Łukasz Komoniewski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej został nowym gospodarzem Będzina. Pokonał - podobnie jak dwa tygodnie temu - urzędującego prezydenta popieranego przez PO, Radosława Barana. Komoniewski zdobył zaufanie 57 proc. wyborców, a Baran 43 proc.

Bytom


Urzędujący od czterech lat Piotr Koj z Platformy Obywatelskiej zmierzył się w drugiej turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, Damianem Bartyłą. Prezydent zdobył 52 proc. głosów, a jego konkurent 48 proc.

Chorzów


Rządzący tu nieprzerwanie od 19 lat bezpartyjny Marek Kopel przegrał wczorajsze wybory. Nowym prezydentem Chorzowa został Andrzej Kotala z Platformy Obywatelskiej, którego w drugiej turze poparli wcześniejsi rywale z Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Ruchu Autonomii Śląska. Różnica pomiędzy kandydatami wyniosła zaledwie 300 głosów.

Częstochowa


W tym mieście wyborczy finał należał do dwojga posłów: Krzysztofa Matyjaszczyka z SLD, któremu zaufało ponad 70 proc. wyborców oraz Izabeli Leszczynie z PO, która otrzymała blisko 30 proc. poparcia. Do drugiej tury nie udało się wejść byłemu prezydentowi tego miasta, Tadeuszowi Wronie.

Dąbrowa Górnicza


Tu przez następne cztery lata rządzić będzie obecny prezydent z SLD, Zbigniew Podraza, który decydującą walkę stoczył z kandydatem PO, Krzysztofem Stachowiczem. Podraza otrzymał poparcie ponad 63 proc. wyborców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

ALEKSANDRA
  • ALEKSANDRA
  • 07.12.2010 14:41

DABROWA GORNICZA WYBORY NIE SPRAWIEDLIWE KAZDY WIE ZE GLOSY BYLY KUPIONE STACHOWICZ POWINIEN WYGRAC SKANDAL ZNOW DABROWA BEDZIE ZADLUZONA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowi kandydaci, nowe nadzieje mieszkańców.. do następnego okresu rozliczeń ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa sprawa! Wyniki wyborow jednak nigdy nie sa latwe do przewidzenia. Sondaze przedwyborcze daja na ogol duże szanse urzedujacym prezydentom. Niekiedy jednak otrzymuja oni "czerwone kartki" od lokalnych spolecznosci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.