Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3015 miejsce

Mieszkańcy Śląska nie będą jeździć włoskimi pociągami

Miało być pięknie, gwarnie i wesoło. Na otwarcie śląskich linii kolejowych z używanymi pociągami mogli przyjechać rozbawieni Włosi, aby gratulować polskim kolejarzom trafnego wyboru zakupionego taboru.

Ale się narobiło w naszych kolejach. Nie dość, że mają ponad 70 różnych spółek i pełno nieustannego bałaganu w pracy pociągów aż trudno pojąć sens rosnących cen biletów, to jeszcze na domiar złego kolejarze chcą koniecznie kupować zagraniczne używane składy pasażerskie. Tak przynajmniej zechcieli na Śląsku. Otóż zarządcy Kolei Śląskich (KŚ) zapragnęli któregoś dnia mieć nadzieję na skuteczny zakup 14 używanych składów. Nie uda im się to prawdopodobnie, bo postępowanie o zakupie bez przetargu, skutecznie zaskarżyli polscy producenci taboru kolejowego - czytamy na stronie gazeta.pl.

Ale zarządcy KŚ nie dają za wygraną. Swoim przeciwnikom zapowiedzieli, że jeśli to, co zamierzają, czyli kupić bez przetargu używany tabor zagraniczny, nie zmieni sytuacji, to ogłoszą postępowanie przetargowe. Ma być to według KŚ również "sprawdzian" dla firm, które zaskarżyły decyzję o zakupie. Na to polscy producenci taboru grzecznie w uzasadnieniu podają argumenty, że za taką samą cenę jak zagraniczne i równie szybko są w stanie sprzedać nowe składy. Rzecznik KŚ zapewnia zaś, że ich kolejowa spółka chciała, żeby spalinowozy jeździły w przyszłości na linii między Tychami a Bieruniem, gdzie nie wszędzie jest trakcja elektryczna. Znaczy to zapewne, że Polacy nie są w stanie takich spalinowozów zbudować. Hm, może jednak potrafią.

Dodajmy trochę szczegółów. Koleje Śląskie postanowiły kupić 14 używanych składów z tzw. "wolnej ręki", czyli inaczej z "drugiej ręki". Dlaczego? Bo według wyjaśnień przedstawicieli kolejowej spółki, nie uda się znaleźć w kraju ani zagranicą, "tak dużej serii używanych pociągów, w tak atrakcyjnej cenie". Wiadomo, choć to podobno tajemnica handlowa, że chodzi o ofertę włoskiego dystrybutora Railconsult, który chce sprzedać "14 pociągów Coradia Lint zbudowanych przez koncern Alstom, w latach 2001-2002, za ponad 17 mln euro" - czytamy na stronie gazeta.pl. Na wszelki wypadek przedstawiciele kolejowej spółki, zapewniają, że to bardzo dobra oferta, a pociągi są w bardzo dobrym stanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Włoski złom chciano wcisnąć. po pierwsze nie może być w b. dobrym stanie, skoro złym stanem i paskudnymi pociągami jeżdzą WŁosi. pociągi regionalne to koszmarki.
Nie chcę nikogo posądzać o łapownictwo ani łapówkarstwo, ale brawo, że ktos nie dał się "namówić" na śmieci włoskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I umieją się zorganizować w proteście! Dlatego Pierwszy Sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Towarzysz Edward Gierek nie zadzierał ze Ślązakami! A wręcz odwrotnie! Będąc na obozie w czasie wakacji nad morzem, miałem sposobność zorientować się, że urlop zakładowy nad morzem mieli górnicy co roku. Gdzie w tym samym okresie (lata, nie pory roku), pracownik PGR widział urlop "jak świnia niebo". Czy mam zazdrościć? Nie! Chociaż oni skorzystali. A tylko dlatego, że nie dają sobą manipulować przez polityków jak inne regiony Polski.
Śląsk! Niech żyje!!! Niech żyje!!! Niech żyje!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam wielkie uznanie dla Ślązaków. W czasie II Wojny Światowej, krewna Marii Curie-Skłodowskiej, Pani Feliksa Wysocka szła ze swoim czternastoletnim synkiem. Synek idąc grał patriotyczne polskie melodie na harmonijce. Mijali się z pięcioma niemieckimi żołnierzami. Jeden z nich wykrzyczał: "Du klaine szwajne, polnisze bandit!", co znaczy "Ty mała świnio, polski bandyto!'
Wśród tych żołnierzy był Ślązak, wypalił po polsku: "Graj chłopak, nie bój się!" I chłopak z tej radości, że niemiecki żołnierz kazał mu grać dalej, dmuchał raźniej w harmonijkę a ludzie oglądali to z przerażeniem.
"Nie zmierzone są wyroki Boga i głupota ludzka". Podziękować tylko, że rozsądni żołnierze. Gdyby byli typu załatwiających się i sikających na zwłoki pokonanych przeciwników jak Amerykanie w Afganistanie, marnie by to było. Jej wspomnienia w nagraniach głosu i filmach tutaj:link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.