Facebook Google+ Twitter

Mieszkańcy Zielonej Góry nie chcą ronda Lecha Kaczyńskiego

Radni miasta na dzisiejszej sesji zdjęli z porządku obrad uchwałę o nazwaniu jednego z miejskich rond imieniem Lecha Kaczyńskiego. Zaprotestowali mieszkańcy. - Czy były prezydent RP był postacią jednoczącą Polaków? – pytali w swoim apelu.

W roku ubiegłym miasto oddało wybudowaną od podstaw nową drogę, mającą rozładować zatory samochodowe w centrum, na skrajach której powstały dwa ronda. Droga budziła już wówczas kontrowersje, bowiem wkraczała w obszar chroniony, jakim jest miejscowy kilkuhektarowy Park Piastowski. Przecinkę nazwano imieniem księdza Kazimierza Michalskiego, zasłużonego dla miasta proboszcza w czasach stalinowskich.

Tuż po katastrofie smoleńskiej szef klubu radnych PiS, Jacek Budzyński zaproponował, aby jedno z rond było pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, drugie zaś – nosiłoby imię Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta na uchodźstwie. Powoływał się przy tym na prośby i opinie mieszkańców miasta.

Sprawa jednak ucichła po incydencie, jaki miał miejsce tuż przy końcowych pracach przy budowie rond. Nieznani dotąd inicjatorzy postawili nocą na jednym z nich tablicę z napisem: „Rondo Obrońców Krzyża”. Tablica była wykonana profesjonalnie i łudząco przypominająca
te, które są przez miasto montowane na rondach. Radny Budzyński był wówczas oburzony: - To czysty debilizm! - mówił dla Wiadomości24.pl, które ten incydent relacjonowały.

Teraz nagle temat został odgrzany

Mieszkańcy gromadnie wystąpili przeciw inicjatywie Budzyńskiego. - Wiedziałem wcześniej
o tym pomyślunku, ale potem sprawa ucichła i był spokój – mówi dla W24 Tadeusz Szewczyk, mieszkający w wieżowcu w sąsiedztwie ronda, które ma być pod patronatem prezydenta Kaczyńskiego. Jest zszokowany. - Nagle okaże się, że żyjemy w kraju, gdzie wszystkie skwery, parki, ulice, a nawet fontanny będą Lecha Kaczyńskiego – uzupełnia.

- Kaczyński niczym się nie odznaczył, ani w „Solidarności” nie był wielkim działaczem, ani wielkim prezydentem też nie był – mówi z kolei pan Stanisław, proszący o anonimowość, bowiem czuje się sterroryzowany. - W moim bloku zaledwie trzy osoby popierają pomysł nazwania ronda nazwiskiem byłego prezydenta, ale to te z moherowych beretów. Jak mnie widzą, to plują mi pod nogi - opowiada z goryczą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

bombka dla PO
 • bombka dla PO
 • 12.06.2011 17:54

Niech zrobią sobie rondo Olka, Bolka i Kwasa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bombka dla PO
 • bombka dla PO
 • 12.06.2011 17:53

Antyberet: To rzeczywiście jest obrzydliwe, że PO jest albo z Putinem, albo z MO, albo ma się dziadka z Wermachtu.
Taka już ich sucza natura.

Komentarz został ukrytyrozwiń
swooh
 • swooh
 • 12.05.2011 22:36

chyba wiem dlaczego nie chcą--bo byłoby za małe....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Antyberet
 • Antyberet
 • 22.03.2011 22:52

Brawo, w końcu znaleźli się jacyś odważni ludzie. Dosyć tej kaczowatej nagonki. Nic nie można powiedzieć, bo zaraz się jest albo z Putinem, albo z MO, albo ma się dziadka z Wermachtu. To jest obrzydliwe!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Walery Wątróbka
 • Walery Wątróbka
 • 03.03.2011 19:43

Proponuje nazwę ,,Bohaterów Ukraińskiej Powstańczej Armi'' ewentualnie ,, Żydowskich bohaterów ub'' GW to poprze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zielonogórscy radni na dzisiejszej sesji zdecydowali, że nie będzie w mieście ronda pod patronatem tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. PO pragnęła zdjąć z porządku stosowną uchwałę, lecz głosami PiS i... SLD projekt uchwały poddany został pod głosowanie. Ofensywa zwolenników zjednoczyła szeregi PO. Uchwałę w końcu poparło jedynie 7. radnych (PiS i dwoje z SLD), 11. było przeciw, 2. się wstrzymało. Zaraz po głosowaniu prezydent miasta Janusz Kubicki (SLD) wycofał kolejną uchwałę o nadaniu innemu rondu imienia Ryszarda Kaczorowskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Też Ptasia
 • Też Ptasia
 • 26.01.2011 22:56

Wyjątkowo stronniczy artykuł.Autor oczywiście zebrał tylko opinie przeciwników pomysłu.Naucz się pan rzetelności dziennikarskiej a potem pisz artykuły.Żenada

Komentarz został ukrytyrozwiń
klapek
 • klapek
 • 26.01.2011 22:14

Widzę że autor czerpał garściami z artykułu z Gazety Wyborczej - link http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8981009,W_Zielonej_Gorze_nie_chca_ronda_Kaczynskiego.html. Na tym ma polegać dziennikarstwo obywatelskie? WSTYD!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
jerzy Noc
 • jerzy Noc
 • 26.01.2011 12:10

Chciał zabłysnąć i zebrać punkty.Dostał batyMoże zrobi coś dla wyborców a nie dla siebie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
@roman koźmiński
 • @roman koźmiński
 • 26.01.2011 12:09

Ja proponuję Płk Wilhelm Świątkowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.