Facebook Google+ Twitter

Mieszkania będą droższe, bo rząd nie może się dogadać

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-12 00:15

Ceny mieszkań rosną od wielu miesięcy. Niestety, będą nadal. Dlaczego? Między innymi dlatego, że rząd nie potrafi wypracować definicji budownictwa społecznego, według której można by stosować po 2007 roku niższy 7-proc. VAT na mieszkania.

Według deweloperów, za półtora roku ceny mieszkań mogą wzrosnąć o kolejne 15 proc. Fot. Robert Kwiatek Wprawdzie jest jeszcze rok na uchwalenie ustawy o VAT w budownictwie jednak powinno stać się to jak najszybciej. Jednym z powodów gorączki na rynku mieszkaniowym i windowania cen jest bowiem obawa Polaków, że rząd nie zdąży i od 2008 r. wszystkie mieszkania będą obłożone 22–proc. VAT-em.
– Bez zdefiniowania polityki społecznej wobec budownictwa mieszkaniowego nie będziemy mogli stosować obniżonej stawki VAT na nowe mieszkania. Za półtora roku zatem ceny mieszkań mogą wzrosnąć o kolejne 15 proc. – zauważa Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. – A przecież już dziś mamy wysokie ceny mieszkań. Kolejna podwyżka może wywołać regres w budownictwie.

Resort budownictwa już na początku roku opracował definicję budownictwa społecznego. Na mieszkania i domy mieszczące się w jej zakresie mogłaby bezterminowo obowiązywać niższa, 7–proc. stawka podatku VAT. Według tej propozycji zaliczane do budownictwa społecznego byłyby domy i mieszkania o powierzchni do 350 m kw.

Propozycja nie podoba się jednak resortowi finansów. Dopatrzył się on w niej "furtek" do obchodzenia przepisów i zaliczenia do budownictwa społecznego np. domów z basenem. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić kwotowe zwolnienia z podwyższonego VAT. Przekonuje, że przedstawi swój projekt w październiku.
– Ten spór między ministerstwami oddala uchwalenie zmian w ustawie o VAT i stawia w trudnej sytuacji inwestorów. Ich obawa o faktyczny koszt metra kwadratowego mieszkania – o 15 proc. taniej czy drożej – nie jest wcale błaha – twierdzi Malinowski. – Resort finansów bije się o pieniądze z podatków i po raz kolejny przejmuje rolę "głównego budowniczego" w kraju.

Analitycy rynku mieszkaniowego obawiają się jednak, że ograniczenia kwotowe, jakie zaproponuje resort finansów, będą się miały nijak do cen rynkowych. W rezultacie budownictwem społecznym może zostać objęta znikoma część mieszkań.

Polska może stosować do końca przyszłego roku obniżoną stawkę VAT na nowe mieszkania, co wynegocjowała z Unią Europejską w traktacie akcesyjnym. Unijne prawo pozostawia państwom członkowskim swobodę w zaliczaniu i określaniu zakresu budownictwa mieszkaniowego uznawanego za budownictwo społeczne.

Jacek Klein – Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Już niedługo znowu "Państwo" będzie dyktować, jakie mają być ceny, ile ma być towaru na półkach i jaki towar w ogóle ma być dostępny. Czyżby ktoś nam powoli fundował darmowy seans filmowy pt. "Powrót do przEszłości" ?! Tylko, że reżyserem nie będzie tu Robert Zemeckis...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.