Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13285 miejsce

Mieszkania i akademiki w Katowicach. Gdzie? Za ile?

Początek roku akademickiego na katowickich uczelniach coraz bliżej. Studenci nadal poszukują miejsc, gdzie mogliby zamieszkać w trakcie nauki. Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w stolicy Górnego Śląska? Jaka jest cena pokoju w akademiku?

AKADEMIKI

Opcją zakwaterowania dla studenta, który najbliższy semestr spędzi na jednej z katowickich uczelni jest akademik. Jest to najtańsza alternatywa. Nie da się jednak ukryć, że takim wyborem zainteresowani są głównie ci, którzy zdają sobie sprawę ze specyfiki życia w domach studenckich. Niezbyt duże pokoje, hałas, często wspólna łazienka. Plusy takiej sytuacji niewątpliwie znajdą ci, którzy uwielbiają imprezować. Często się słyszy o słynnych "posiadówach", które odbywają się w domach akademickich. Dla rozrywkowej osoby, która chce zaznać wszelkich aspektów życia studenckiego wydaje się to być rozwiązanie idealne.

Gdzie i za ile?

Akademiki w Katowicach zlokalizowane są w kilku miejscach. Te należące do Uniwerystetu Ekonomicznego znajdują się przy ulicy Franciszkańskiej w dzielnicy Ligota, około 6 kilometrów od centrum miasta. Ceny wahają się między 390 a 550 złotych za miesiąc.To zróżnicowanie wynika z tego, czy student chce zamieszkać w pokoju jedno czy dwuosobowym, czy uczy się na Uniwersytecie Ekonomicznym, czy też innej uczelni oraz czy decyduje się wybrać pokój o normalnym, czy podwyższonym standardzie.

Kolejne domy studenckie należą do Uniwersytetu Śląskiego (znajdujące się przy ulicy Studenckiej w Katowicach-Ligocie) oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ul. Medyków, blisko akademików UŚ). Ceny nie różnią się zbytnio od tych oferowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny i kształtują się miedzy 350 a 525 zł za miesiąc.

MIESZKANIA

Mieszkania to ostatnimi czasy dużo popularniejsze lokum dla studentów, niż akademiki. Powodów, dla których młodzi ludzie wybierają właśnie taką formę zakwaterowania może być kilka. Mimo tego, że wydatki są nieco większe, mają oni ciszę i spokój, korzystniejszą lokalizację.

Studenci pytani o to, dlaczego wybrali mieszkanie, a nie dom studencki rzeczywiscie potwierdzają, że głównymi kryteriami, poza ceną, były bliskość uczelni (dzięki temu oszczędzane są pieniądze na bilety) oraz dużo lepsze warunki do nauki podczas roku akademickiego (szczególnie podczas sesji).

GDZIE I ZA ILE

Uczęszczający na zajęcia w szkołach wyższych mają do wyboru szeroki zakres mieszkań w różnych dzielnicach miasta. Co oczywiste, najdroższe jest centrum. Tutaj za kawalerkę dwuosobową trzeba zapłacić 1200-1500 zł za miesiąc (600-750 zł za osobę). Do tej kwoty trzeba doliczyć wydatki -prąd, wodę, internet czy kablówkę. Tańsze kawalerki w ścisłym centrum nie mają zbyt wysokiego standardu- stare meble, niewyremontowana łazienka i grzyby na ścianach to częste minusy takich mieszkań.

Lepiej i taniej jest zazwyczaj w okolicznych dzielnicach, z których do centrum można dojechać komunikacją miejską. Tutaj za całkiem nieżle wyposażone mieszkanie dwupokojowe, w ładnej okolicy trzeba zapłacić około 1000 zł. Według większości studentów warto wydać nieco więcej niż w akademikach i mieć spokój oraz lepsze warunki mieszkaniowe.

Podobną miesięczną opłatę uiszczają również młodzi ludzie mieszkający w tzw. "Gwiazdach"- dwudziestopięcio piętrowych budynkach, których lokalizacja jest wyjątkowo korzystna dla studentów. Wieżowce te znajdują się kilka minut pieszo od dwóch największych uczelni wyższych w Katowicach- Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego i cieszą się sporą popularnością, co można stwierdzić obserwując ciągle znikające ogłoszenia dotyczące wolnych pokoi w "Gwiazdach".

Każdy student poszukujący lokum w Katowicach znajdzie coś dla siebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.