Facebook Google+ Twitter

Mieszkania mogły być tańsze, gdyby nie ceny cementu

Największe polskie cementownie już od 10 lat dyktują ceny materiałów budowlanych. UOKiK zamierza ukrócić tą praktykę. Na cementownie zostaną nałożone wysokie kary

Największe polskie cementownie założyły kartel, by dyktować ceny, podzielić między sobą rynek i wyeliminować konkurencję.
- Po przeszukaniu biur ośmiu firm mamy dowody, na to że od połowy lat 90. wśród producentów istniała zmowa cenowa oraz podział rynku - mówi Malgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

O istnieniu porozumienia, na własnej skórze przekonał się były poseł Samoobrony Piotr Misztal, który sam prowadzi firmę z branży cementowej.
- Niektóre cementownie odmówiły mi wspołpracy, nie podając nawet powodu, nie pomogły też pisemne oferty, które im składałem. Myślę, że obawiali się konkurencji z mojej strony - wyjaśnia poseł.

Na tropie kartelu

Skontrolowane przez UOKiK firmy funkcjonowały w 13 miejscach w całej Polsce. Ośmiu wytwórców cementu współpracowało z sobą, a trzy firmy wspierały te działania. A co więcej, jak wyjaśnia Cezary Banasiński, prezes UOKiKu - cementowniom, swoje usługi oferowały również renomowane kancelarie prawnicze, które doradzały, jak omijać antymonopolowe prawo - mówi prezes.

Jego urząd ustala rownież, jak dużo mogli na tym stracić klienci. - Nie mamy jeszcze konkretnych danych. Ale jedno jest pewne, kiedy przed wojną wykryto taki kartel, ceny cementu spadły z 70 do 20 zł za tonę. W Niemczech z kolei, po wykryciu zmowy cenowej cementownie obniżyły cenę produktu o połowę - wyjaśnia Banasiński.

- Dyktowanie cen cementu mogło mieć wpływ na wzrost cen mieszkań - wyjaśnia Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i dodaje - gdyby nie bariery administracyjne, biurokracja, korupcja oraz kartel dyktujący ceny, mieszkania mogłyby być tańsze o jedną trzecią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.