Facebook Google+ Twitter

Mieszkanie dla Młodych

W centrum konferencyjnym hotelu Andel’s 24 czerwca 2014 r. w Krakowie spotkali się przedstawiciele wielu zawodów związanych z nieruchomościami. Przyciągnęła ich tam V już edycja konferencji z cyklu „Trendy w nieruchomościach”.

 / Fot. Wiesław UrbańczykW centrum konferencyjnym hotelu Andel’s 24 czerwca 2014 r. w Krakowie spotkali się przedstawiciele wielu zawodów związanych z nieruchomościami. Przyciągnęła ich tam V już edycja konferencji z cyklu „Trendy w nieruchomościach”. W tym roku motywem przewodnim były aspekty energochłonności oraz kierunki rozwoju rynku nieruchomości w najbliższych latach. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest firma Emmerson-Lumico.

Zróżnicowany przekrój uczestników

Wśród zgłoszonych uczestników można było zauważyć licznych przedstawicieli firm deweloperskich, pośredników nieruchomości i pośredników finansowych. W gronie zainteresowanych przedsięwzięciem znaleźli się także architekci i zarządcy nieruchomości. Środowisko naukowe związane z kierunkami technicznymi i nieruchomościowymi miało także swoich reprezentantów i to nie tylko po stronie kadry, ale również studentów. Na spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli prasy i innych mass mediów, którzy liczyli na zgromadzenie ciekawych materiałów.

Zrealizowane cele konferencji
Organizatorzy tegorocznej konferencji „Trendy w nieruchomościach” postawili przed nią kilka celów. Miała ona dołożyć cegiełkę do edukacji ekologicznej przedstawicieli całej branży nieruchomościowej. Poruszana na niej tematyka miała na celu zwiększenie świadomości, w szczególności deweloperów, w zakresie kwestii energochłonności (i w konsekwencji ochrony środowiska) w procesie deweloperskim. Nowoczesne i innowacyjne rozwiązania zwykle wiążą się z większymi wydatkami, propagowano więc na niej programy finansowe mogące wesprzeć inwestycje proekologiczne i energooszczędne. Warto w tym miejscu dodać, iż tematyka konferencji ma szczególne znaczenie właśnie w Krakowie, który jest miastem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem atmosferycznym w Polsce.

Interesujące wystąpienia – aktualne dane rynkowe, przykłady zrealizowanych budynków, kierunki rozwoju oraz źródła pozyskiwania finansowania
Obszerny program konferencji został podzielony na cztery bloki tematyczne, w ramach których wygłoszono kilkanaście prelekcji.
Podczas wystąpienia otwierającego konferencję „Trendy w nieruchomościach” Szymon Jungiewicz, dyrektor Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA zaprezentował najważniejsze dane i trendy charakteryzujące krakowski rynek pierwotny. Nie zabrakło odniesień i porównań do innych kluczowych rynków mieszkaniowych w naszym kraju. Co istotne, prezentujący nie ograniczył się w swoim wystąpieniu do danych historycznych. Zaprezentował także wstępne, najświeższe dane za II kw. br., z których można było dowiedzieć się m.in. o rekordowej podaży wprowadzonej w minionych trzech miesiącach na krakowski rynek przez działających tutaj deweloperów. Przedstawił także najbardziej prawdopodobny scenariusz na nadchodzące 1,5 roku – utrzymanie się w miarę zrównoważonego rynku, silny stabilny popyt oraz szeroka, zróżnicowana oferta dopasowana w coraz lepszym stopniu do realiów rynkowych.
Robert Rajczyk z firmy Emmerson Evaluation przedstawił analizę cen transakcyjnych w Krakowie i porównał ją do innych największych miast w Polsce. Stolica Małopolski została scharakteryzowana jako jedne z 5 najdroższych miast wojewódzkich w Polsce (2 miejsce w przypadku cen mieszkań na rynku wtórnym, 3 miejsce dla rynku pierwotnego). Historyczny trend zmian cen w Krakowie zaprezentował jako zdecydowanie wzrostowy, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym.
Dyrektor Elżbieta Gabryś z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego szczegółowo wyjaśniła kwestię praktyki ustalania wskaźnika przeliczeniowego kosztu
odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Temat ten ze względu na wykorzystanie tego wskaźnika w programach pomocowych w nabyciu pierwszego mieszkania (kiedyś „Rodzina na swoim”, teraz „Mieszkanie dla Młodych”) i jego wyjątkowo niski na tle innych miast poziom od dawna budzi w Krakowie liczne kontrowersje. Przedstawiła także szczegółowo praktyczne porady oraz omówiła kwestię prawidłowego wypełniania sprawozdań do Wojewódzkich Urzędów Statystycznych.
Kolejne wystąpienie, przedstawicieli banku Pekao, dotyczyło kredytów mieszkaniowych zaciąganych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Po nich głos zabrał przedstawiciel dewelopera – firmy Wawel Service, który mógł wszystkim zgromadzonym zaprezentować przykłady budownictwa przyjaznego środowisku i energooszczędnego w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Miał on się czym pochwalić, gdyż przedsiębiorstwo, które reprezentował może poszczycić się pierwszym w Polsce osiedlem pozytywnie zweryfikowanym przez NFOŚiGW. Strategia Wawel Service zakłada wspieranie rozwiązań energooszczędnych, ale nie kosztem podnoszenia ceny nieruchomości. Zaprezentowane podczas prezentacji przykłady potwierdziły, iż jest to możliwe. Dlatego też również w kolejnych projektach możemy spodziewać się mieszkań oraz domów w konkurencyjnych cenach, ale przy tym tanich w późniejszej eksploatacji.
W drugiej części konferencji uwagę poświęcono sektorowi komercyjnemu. Tomasz Skrzypek oraz Sabina Niemiec z Emmerson Realty zaprezentowali aktualną sytuację na rynku biurowych nieruchomości komercyjnych w Krakowie. Po omówieniu specyfiki miasta, prezentujący przeszli płynnie do prognoz i wskazania dominujących tendencji na rynku. W trakcie kolejnej prezentacji uczestnicy konferencji mieli szanse zapoznać się z kolejnymi przykładami budownictwa energooszczędnego – tym razem właśnie w sektorze nieruchomości biurowych. Prelegentem był bowiem przedstawiciel Grupa Buma, mającej na koncie wiele tego rodzaju realizacji.
W bloku poświęconym nowoczesnym rozwiązaniom i wskazującym kierunki rozwoju w obliczu zaostrzających się norm energooszczędności z wykładem dotyczącym efektywności energetycznej budynków wystąpił prof. Jerzy Mikulik, reprezentujący Wydział Zarządzania AGH w Krakowie. Praktyczne rozwiązania oferowane obecnie na rynku przez firmy działające w branży zaprezentowali przedstawiciele Delta Controls oraz Unima 2000.
W gronie prelegentów nie mogło również zabraknąć przedstawicieli instytucji, które w sposób finansowy wspierają działania energooszczędne. Józef Kała, V-ce Prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie zaprezentował zgromadzonym programy finansowe mogące wesprzeć inwestycje proekologiczne. Dopełnieniem tego tematu było wystąpienie przedstawicieli SP Group, którzy scharakteryzowali możliwości finansowania poprawy efektywności energetycznej, racjonalnego wykorzystania zasobów energetycznych oraz wykonania instalacji OZE dla obiektów mieszkalnych/usługowych/publicznych z wykorzystaniem środków krajowych oraz europejskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.