Facebook Google+ Twitter

„Mieszkanie dla młodych” – jak i dla kogo?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-08-23 13:38

Likwidacja rządowego programu „Rodzina na swoim” wzbudziła pewny niepokój, głównie wśród młodych ludzi planujących zakup pierwszego mieszkania. Czy "Mieszkanie dla młodych" będzie lepszym rozwiązaniem?

Wkrótce po wycofaniu "Rodziny na swoim" pojawiła się informacja o kolejnym rządowym pomyśle, mającym zastąpić dotychczasowe rozwiązanie – nowym projekcie „Mieszkanie dla młodych”. Kto i w jakim zakresie będzie mógł z niego skorzystać?

Według założeń projektu rodziny nieposiadające dzieci, podobnie jak i single będą mogli liczyć na10 % ceny mieszkania. Wysokość dopłat będzie się zwiększać w zależności od liczby dzieci w rodzinie (dotyczy to również osób samotnych) – w przypadku posiadania 1 lub więcej dzieci będzie to kolejne 5 %, a ponadto, jeżeli w przeciągu 5 lat od zakupu mieszkania pojawi się trzecie bądź kolejne dziecko rodzina otrzyma dodatkowe 5 % wsparcia.
Wysokość możliwego do uzyskania wsparcia można obliczyć za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów, np. tutaj: http://mieszkaniedlamlodych.com/mieszkanie-dla-mlodych-kalkulator/

Docelową grupą odbiorców, do których kierowany jest program mają być ludzie młodzi, przed ukończeniem 35 roku życia, nabywający pierwsze mieszkanie. Jednak nie każdemu pisane będzie skorzystanie z programu. Z uwagi na fakt, iż dotyczy on wyłącznie zakupu nowych mieszkań, będzie można z niego skorzystać jedynie w miastach, gdzie oddawane są do użytku nowe mieszkania.

A co z mieszkańcami mniejszych miast i wsi, gdzie nie prowadzi się inwestycji deweloperskich?
Resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej wymyślił rozwiązanie, które jak się wydaje może wyrównać szanse. Według jego pomysłu, ze wsparcia skorzystać będą mogli także kupujący mieszkania w domach jednorodzinnych.
Jednym z głównych założeń programu jest wsparcie młodych osób, które nie mogłyby bez dopłat zakupić nowego mieszkania. Według szacunków twórców programu w ciągu pierwszych kilku lat jego funkcjonowania będzie mogło z niego skorzystać ponad 100 tysięcy zainteresowanych.

Podsumowując – z możliwości programu w pierwszej kolejności będą mogli skorzystać ludzie młodzi, do 35 roku życia, zarówno single jak i małżeństwa (przynajmniej jedno z małżonków nie musi być w wieku do 35 lat), kupujący pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym. Cena mieszkania nie może przekroczyć ustalonego odgórnie pułapu (na podstawie wskaźnika średnich kosztów budowy), a jego metraż powierzchni 75 m kw. Wysokość pułapu ustalana byłaby przez władze województwa, a w przypadku miast wojewódzkich ceny mieszkań mogłyby stanowić 120 % wartości ogólnowojewódzkiej.

Więcej informacji i aktualności o programie: http://mieszkaniedlamlodych.com/
(Anna Kowali)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.