Facebook Google+ Twitter

Mieszkanie do wynajęcia, zamiast własnego lokum

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-12-07 17:07

Rząd chce zliberalizować przepisy dotyczące eksmisji, by zachęcić w ten sposób prywatnych inwestorów do budowy mieszkań na wynajem.

Nowa strategia mieszkaniowa przyjęta na najbliższe dziesięć lat faworyzuje tych, których nie stać
na własne mieszkanie, w gorszej sytuacji znajdą się właściciele mieszkań i domów, którzy stracą możliwość ubiegania się o dodatek mieszkaniowy. Jak podaje "Gazeta Wyborcza" tylko przez trzy lata od wejścia w życie ustawy właściciele będą mogli wystąpić do gminy o dodatek mieszkaniowy. Co więcej pomoc ta co roku byłaby coraz mniejsza. Dla osób starszych, które mogą mieć problemy z utrzymaniem mieszkania rząd przygotowuje ustawę o tzw. odwróconej hipotece. Projekt zakłada, że emeryci mogliby zaciągać kredyty, które po ich śmierci spłacaliby ich spadkobiercy. W przypadku odmowy, spadkobierca traciłby prawo do dziedziczenia nieruchomości, która automatycznie stawałaby się własnością banku.

Strategia zakłada liberalizację przepisów dotyczących eksmisji, tak by zachęcić gminy i prywatnych inwestorów do budowy czynszówek. Obecnie przepisy odnośnie eksmisji, powodują, że lokatorzy są praktycznie nieusuwalni. Istniejąca ustawa o ochronie lokatorów nakazuje, by m.in. osobom niepełnosprawnym, kobietom w ciąży, bezrobotnym, emerytom czy rencistom a także rodzinom, w których znajdują się niepełnoletni w przypadku eksmisji zapewnić zastępczy lokal socjalny. Takich lokali w Polsce jest zdecydowanie za mało. Z tego powodu w 2009 roku dokonano jedynie 240 eksmisji, mimo, że wniosków o nią było prawie 9 razy tyle.

W przyjętym projekcie o przyznaniu lokalu socjalnego, po uwzględnieniu warunków materialnych eksmitowanego, ma decydować sąd. Ci, którym nie przyzna on lokalu, będą mieli prawo, na podstawie art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego, do tymczasowego pomieszczenia. Nie jest jasne jak długo eksmitowany będzie miał prawo przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu. Według Trybunału Konstytucyjnego parlament musi sprecyzować przepisy w tej kwestii.

"Gazeta Wyborcza" zwraca również uwagę na to, iż "rząd chce pozbawić najbliższych zmarłych najemców prawa do dziedziczenia ich mieszkań". Chodzi o to, że gmina będzie mogła wyznaczyć inny lokal w zamian za ten, w którym mieszkał zmarły. W ten sposób gminy mają efektywniej zarządzać zasobami mieszkalnymi. Strategia, by umożliwić gminom skuteczniejsze gospodarowanie swoimi nieruchomościami, uprawnia je również do zawierania umów najmu na czas określony.

Problemem może okazać się jednak cena, jaką wyznaczy inwestor za wynajem wybudowanego przez niego mieszkania. Czynszówki, mogą być rozwiązaniem, dla tych, których nie stać na własne mieszkanie, nie zastąpią jednak lokali socjalnych, dla każdego prywatnego inwestora liczy się bowiem zysk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 07.12.2010 21:49

Brak tanich mieszkań na wynajem to prawdziwa zmora w Polsce. Może gdy ich przybędzie ceny jednak spadną? Zakichanym obowiązkiem rządu jest zapewnić obywatelom dach nad głową - na miarę możliwości finansowych - ale jak wiemy wszyscy, jakoś nikt się z tym problemem nie potrafił i nie potrafi zmierzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.