Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18983 miejsce

Mieszkaniec Niecieczy wygrywa z Powiatem Sokołowskim

3 lipca 2008 r. mieszkaniec Niecieczy wracał autem do domu. Przed jadący samochód z lasu wybiegła sarenka. W wyniku zderzenia auto zostało uszkodzone. Winę za złe oznakowanie drogi ponosił zarządca. Sąd rozstrzygał o odszkodowaniu i winie.

Sprawa wydawałoby się z pozoru niewarta poruszania na łamach prasy, zdawałoby się - z góry skazana na porażkę. Ciągnęła się aż półtora roku, a wyroki zapadające w tej sprawie - jakże odmienne od siebie.

3 lipca 2008 r. mieszkaniec Niecieczy wracał Peugeotem z Sokołowa Podlaskiego do domu. Jechał, nie spiesząc się. Zbliżała się godzina szesnasta, gdy na odcinku drogi pomiędzy miejscowościami Wyrąb i Nieciecz przed jadący samochód z lewej strony, z lasu, wybiegła sarenka. Zwierzę zgłupiało na widok jadącego samochodu i zamiast umknąć w las, wbiegło wprost pod jadące prawą stroną auto. Dla sarenki zderzenie okazało się tragiczne w skutkach, lecz w kolizji ze zwierzęciem ucierpiał także samochód. Uszkodzeniu uległa pokrywa silnika auta, pas przedni, zderzak przedni, reflektory, chłodnica powietrza oraz osprzęt silnika. Odcinek drogi, na którym doszło do kolizji, niestety, nie był oznakowany pionowym znakiem drogowym ostrzegającym o występowaniu w tym rejonie dzikich zwierząt leśnych. Po obydwu stronach
jezdni rosły zaś zarośla sięgające krawędzi jezdni. Droga ta jest drogą powiatową, którą zarządza Powiat Sokołowski, a dokładnie sokołowskie starostwo pod rządami starosty, Antoniego Czarnockiego.

Powiat Sokołowski z tytułu odpowiedzialności cywilnej od zarządzania siecią dróg powiatowych
jest ubezpieczony w PZU. Mieszkaniec Niecieczy pojechał do mechanika, który wycenił mu szkodę na kwotę 16 344 zł. Mieszkaniec sprawę z Powiatem Sokołowskim chciał załatwić polubownie, lecz widząc opory ze strony starostwa, 29 grudnia 2008 r. wniósł sprawę do Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim przeciwko Powiatowi Sokołowskiemu o zasądzenie na jego rzecz wyżej wymienionej kwoty wraz z odsetkami tytułem odszkodowania za uszkodzenie samochodu. Sprawa okazała się na tyle poważna, iż przewodniczył jej sam prezes Sądu Rejonowego, Józef Cejmer. W odpowiedzi na pozew, Powiat Sokołowski wniósł o oddalenie
powództwa w całości, a nadto o wezwanie do udziału w sprawie w charakterze pozwanego PZU S.A Inspektorat w Siedlcach - ubezpieczyciela starostwa.

Reprezentujący pozwanego, radca prawny starostwa powiatowego, Witold Kosowski przyznał, iż Powiat Sokołowski jest zarządcą tej drogi, jednakże nie ponosi on winy za powstałą w wyniku tego zdarzenia szkodę, bowiem z ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych nie wynika wprost obowiązek zarządcy drogi do systematycznego usuwania z poboczy zarośli. Przyznał jednak, iż w okolicy miejsca zdarzenia pobocze drogi nie było całkowicie wolne od zarośli w tym dniu, lecz jego zdaniem nie było to przyczyną powstania kolizji i związanej z nią szkody. Radca stwierdził także, iż Powiat Sokołowski nie ma obowiązku stawiania na drogach w okolicach lasów znaków drogowych ostrzegających o możliwości wtargnięcia na jezdnię dzikich zwierząt.

Prowadzący rozprawę sędzia, Józef Cejmer uznał, iż w ocenie sądu argumentacja powoda jest
nietrafna. Zgodnie z art. 417§1 kc który ma zastosowanie w okolicznościach powołanych przez
powoda, za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa bądź jednostka samorządu terytorialnego, jeżeli zaistnieją łącznie następujące przesłanki: wystąpiła szkoda, jej wyrządzenie jest następstwem niezgodnego z prawem wykonania czynności z zakresu władzy publicznej oraz pomiędzy powstaniem szkody a niezgodnym z prawem wykonaniem czynności z zakresu władzy publicznej istnieje normalny związek przyczynowy. Przez szkodę należy rozumieć zarówno uszczerbek o charakterze majątkowym jak i niemajątkowym i w niniejszej
sprawie została ona przez powoda wykazana. Nie zostały spełnione pozostałe przesłanki, warunkujące odpowiedzialność pozwanego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.