Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9790 miejsce

Mieszkaniec Ustki znalazł na plaży ponad 300-gramowy bursztyn

Ponad trzysta gramów waży bursztyn znaleziony przez Piotra Grochałę na plaży w Ustce. Pan Piotr znalazł go w piątek około godziny 5.40 podczas rannego spaceru. Bursztyn leżał na plaży wschodniej, na pierwszym sektorze, tuż przy falochronie.

Piotr Grochala z Ustki prezentuje znaleziony na plaży bursztyn. / Fot. Fot. H.Bierndgarski- Spaceruję po plaży od ponad 6 lat i przy okazji zbieram bursztyn - mówi pan Piotr. - Bryłka po prostu leżała sobie na plaży. Spacerowałem z kolegą, który szedł dosłownie obok, ale na szczęście to mi udało się znaleźć bursztyn.


Co ciekawe, to nie pierwsze tak okazałe znalezisko pana Piotra. Kilka lat temu, również w listopadzie, znalazł bursztyn, który ważył ponad pół kilo. W czerwcu tego roku trafił mu się okaz 90- gramowy.


- Zbieram bursztyny, ale nie sprzedaję ich. Interesuje mnie po prostu historia w nich ukryta. Czasami daję je w prezentach. To takie moje hobby - dodaje Piotr Grochala.


Bursztyn najczęściej wyrzucany jest na plażę po silnych sztormach. Część poławiaczy jest nawet przygotowana do połowów w wodzie. Jesień i zima to najlepszy okres na poszukiwanie i odławianie bursztynu. Wzburzona i wymieszana po sztormach woda podnosi z dna wodorosty, a wśród nich bursztyn.

Najczęściej poławiacze znajdują małe bursztyny, które przeznacza się na nalewki i naszyjniki.

- Po dobrym sztormie jest to nawet kilogram albo i więcej drobnicy - mówi Jerzy Szymeczko, znany ustecki poławiacz bursztynu. - Większość biorą od nas bursztynnicy, choć nie ukrywam, że niejednokrotnie już na samej plaży spacerujący tutaj kuracjusze odkupują to, co złowiłem.
 Szymeczko twierdzi, że przy takiej pogodzie bursztyn będzie wyrzucany na plażę jeszcze przez killka tygodni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bursztyny nie tak łatwo znaleźć.
Na pewno narobiłeś niezłego apetytu nie jednemu zbieraczowi...
Gratuluję, piękny okaz i życzę owocnych dalszych poszukiwań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cudowny...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.11.2009 17:59

Kilkanaście lat zbieram bursztyn ( nie zawodowo ). W moim małym akwarium chyba jest mniej nagromadzonego bursztynu jak znalazł w jednym kawałku ten szczęśliwiec :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piekny...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.