Facebook Google+ Twitter

Mieszkasz w Holandii i masz problem? Odwiedź punkt konsultacyjny w Hadze!

Haga, dzielnica Laakwartier. Przy placu Jonkbloetplein 24 znajduje się Vadercentrum Adam. Jest to centrum aktywności sąsiedzkiej. W każdą środę, pomiędzy godz. 18 a 21, otwarty jest tutaj punkt konsultacyjny dla Polaków.

 / Fot. Tomasz Janukowicz Żaneta zaczęła tam pracę przypadkiem. Cztery lata temu, odwiedziła wegheefwinkel*, po krótkiej rozmowie pracownicy zapytali się, czy chciałaby pracować w punkcie konsultacyjnym. Wymiana telefonów, pół roku po rozmowie oddzwoniono. Żaneta rozpoczęła pracę.

Polacy przychodzą głównie w drobnych sprawach - problemami z rachunkami czy też urzędami. W każdą środę przychodzą trzy, cztery osoby. Latem, gdy więcej jest pracowników sezonowych, odwiedzających punkt jest więcej.

Vadercentrum organizuje imprezy integracyjne, reprezentacja Polaków jest zwykle skromna, jednak są to osoby, które mieszkają tu długo i na stałe wrosły w społeczność haskiej dzielnicy.

Kryzys i ogólnie trudna sytuacja finansowa Holandii sprawia, że przyszłość punktu, jak i całego Vadercentrum, jest niepewna. Istnieje jednak duża szansa, że Vadercentrum jak i punkt konsultacyjny dostaną grant na działalność w przyszłym roku, ze względu na dobrą opinię wśród mieszkańców oraz władz lokalnych.

*wegheefwinkel - "sklep", w którym można w razie potrzeby dostać gratis drobne lub większe artykuły do domu, np. odzież, naczynia, czasem pralkę czy telewizor lub meble.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.