Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9789 miejsce

Migawki z Floriańskiej na dzień przed Świętem Niepodległości 2014

10 listopada 2014 był pięknym słonecznym dniem, a po świątecznie strojnej już ulicy Floriańskiej ciągnęły rzesze turystów jak w wakacyjnej porze. Z wielką radością spacerowałam znów Floriańską po kilkunastu latach nieobecności w Krakowie.

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: fot. Jolanta Dyr - Kraków, ul. Floriańska, 10-11-2014 - widok w kierunku Rynku Głównego - na świątecznym banerze wspomnienie Antoniego Stawarza i koszar artyleryjskich w Podgórzu.
fot. Jolanta Dyr - Kraków, ul. Floriańska, 10-11-2014 - widok w kierunku Rynku Głównego - na świątecznym banerze wspomnienie Antoniego Stawarza i koszar artyleryjskich w Podgórzu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za fotoreportaż!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jędrzej Moraczewski z wykształcenia inżynier, absolwent Politechniki Lwowskiej. Legionista ( I Brygada), minister komunikacji w Tymczasowym Rządzie Ludowym RP. Premier Rządu RP w okresie od 18 listopada 1918 r. do 16 stycznia 1919 r., minister robót publicznych w okresie od listopada 1925 r. do lutego 1926 r.

Więcej na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99drzej_Moraczewski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Antoni Józef Stawarz był kapitanem piechoty Wojska Polskiego. Doprowadził do oswobodzenia Krakowa w 1918.

31 października 1918 jego oddziały zajęły rano dworzec w Płaszowie, a następnie bez jakichkolwiek walk zbrojnych wraz z harcerzami z Prokocimia rozbroiły żołnierzy a następnie zajęły koszary w Podgórzu.

Więcej na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Stawarz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy ul. Floriańskiej 15 znajduje się kamienica zwana dzisiaj „Pod Wiewiórką” – godło to w postaci kamiennego reliefu pojawiło się nad wejściem do kamienicy podczas renowacji budynku w latach 30-tych XX wieku.

Historia kamienicy sięga XVI w. gdy jej właścicielami był wpływowy ród Bonerów związany z dworami Zygmunta Starego oraz Zygmunta Augusta. W szesnastym wieku (1578 r.) rozpoczęła tutaj działalność drukarnia Piotrkowiczów (np. Biblia Jakuba Wujka, Kazania Piotra Skargi), wykupiona wiek później przez Akademię Krakowską.

Pod koniec XVIII w. i w początku XIX w. (1743-1816) z kamienicą związany był uniwersytecki profesor Rafał Józef Czerwiakowski, lekarz uznawany powszechnie za twórcę nowoczesnej chirurgii i wynalazcę wielu narzędzi chirurgicznych. Po jego śmierci w kamienicy otwarto aptekę „Pod Złotą Gwiazdą”, która przetrwała do lat 90. XX w.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy ul. Floriańska 14 znajduje się dzisiaj Hotel pod Różą. Kamienica, która gała mu gościnę pochodzi z XIV wieku, choć więc informacji o niej pochodzi z wieku XVI, kiedy to zyskała miano „szlacheckiej” ze względu na właścicieli posiadających znaczące godności arystokratyczne. Jednym z pierwszych znanych właścicieli był dworzanin królowej Bony, Włoch Prospero Provano odpowiedzialny za czasów Zygmunta Augusta z bankami włoskimi, a w 1558 r zostaje pierwszym poczmistrzem poczty polskiej z Krakowa do Włoch.

Rodzina Provano utrzymuje kamienicę do roku 1584, a następnym jej zostaje kasztelan biecki – Andrzej Samuel Dębiński herbu Rawicz. W następnej kolejności trafia w ręce Piotra Grudzińskiego, a a latach trzydziestych XVIII wieku zostaje własnością Marszałka Wielkiego Koronnego – Mniszcha. Potem powoli traci charakter szlachecki, przechodząc w ręce rajców miejskich, by znów z początkiem XIX wieku zyskać na znaczeniu i szykowności, bowiem po zakupie kamienicy Jan Szydłowiecki dokonuje remontu kapitalnego i nadaje kamienicy charakteru hotelowego na wzór francuski

Więcej informacji dotyczących kamienicy przy ulicy Floriańskiej 14 w Krakowie można znaleźć pod linkiem http://podroza.hotel.com.pl/rose_pl/HOTEL/HISTORIA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ulica Floriańska jest jedną z moich ulubionych w Krakowie. Dawniej jadąc do Krakowa pociągiem a następnie idąc od dworca pieszo na Rynek Główny zwykle na nią pierwszą świadomie trafiałam. Urzekła mnie swoim pięknem, nastrojem szczególnym - galerią obrazów tuż obok Bramy Floriańskiej i perspektywą Rynku Głównego z Kościołem Mariackim na pierwszym planie.

Jest jedną z najstarszych w mieście - była wytyczona na planie lokacyjnym już w pierwszej ćwierci XIII wieku (1257 r.). Dawniej zwana po prostu ulicą Świętego Floriana (platea Sancti Floriani) lub ulicą Tworzyjańską. Można ją przejść w kilka minut, bowiem ma niewiele ponad 330 metrów długości.

Nazwa ulicy Floriańskiej jest niezmienna od 700 lat. Jej nazwa pochodzi od Bramy Floriańskiej, stanowiącej jej naturalną granice po stronie północnej i wyprowadzającej poza Starówkę w stronę obecnego placu Jana Matejki i dalej ku Kościołowi świętego Floriana.

Zawsze gwarna, pełna ludzi bez względu na porę roku, zwykle obcojęzycznych turystów. Nie warto się jednak idąc ulicą Floriańska gdziekolwiek śpieszyć, bowiem ona sama jest warta szczególnej uwagi. Pełna urokliwych kamieniczek, podwórek nie zawsze dostępnych dla gości, detali architektonicznych, tablic pamięci, kawiarenek i sklepików do których na pewno warto zajrzeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.