Facebook Google+ Twitter

Mija 10. rocznica przystąpienia Polski do NATO

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-12 17:01

10 lat temu Polska stala się członkiem NATO. Obchody tej rocznicy rozpoczęła uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Szef MON Bogdan Klich przemawiając na placu Piłsudskiego powiedział, że bilans dziesięciu lat obecności Polski w Pakcie jest pozytywny. Podkreślał, że nasz kraj, który bierze udział we wszystkich natowskich operacjach, w tym tej najważniejszej w Afganistanie, jest postrzegany jako sojusznik wiarygodny i pewny.

Z okazji rocznicy prezydent Lech Kaczyński wydał uroczysty obiad, na który zaproszono ponad 80 osób. Podkreślał, że choć dobrze byłoby, gdyby Polska weszła do Sojuszu dwa bądź trzy lata wcześniej, to przystąpienie do Sojuszu w 1999 roku było wielkim sukcesem naszego kraju. Lech Kaczyński przypomniał, że starania o przyjęcie do NATO były ogólnonarodową pracą. Podkreślał zasługi dla tego proces polityków takich jak Janusz Onyszkiewicz i Bronisław Geremek. Lech Kaczyński dodał, że wstąpienie do Paktu Północnoatlantyckiego było w latach 90. dla Polski gwarancją bezpieczeństwa.

Głos zabrali dzis także przeciwnicy NATO. Około 20 osób pikietowało na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Protestowali przeciwko konferencji o roli Sojuszu, jaka odbywa się na terenie Uniwersytetu. Sprzeciwiali się też stoiskom wojskowym "Miasteczka NATO", które rozłożono przed wejściem na konferencję.

Uczestnicy pikiety wznosili antywojenne i antynatowskie hasła. Manifestujący protestowali przeciwko- jak mówili- organizowaniu militarystycznej propagandy na Uniwersytecie, który jest autonomiczną jednostką. Studenci podkreślali, że misja w Afganistanie wygląda zupełnie inaczej, niż na zaprezentowanych na dziedzińcu zdjęciach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.