Facebook Google+ Twitter

Mija 65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-01 20:37

W 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach złożono wieńce w hołdzie poległym powstańcom.

W uroczystościach uczestniczyli prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, kombatanci i żołnierze Armii Krajowej oraz reprezentanci klubów parlamentarnych. Nie było żadnych przemówień. Odegrano hymn państwowy.

Punktualnie o 17.00 - w godzinę "W" w stolicy odezwały się syreny i kościelne dzwony, a na ulicach miasta zamarł ruch. W ten sposób mieszkańcy Warszawy uczcili pamięć powstańców.
Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbywa się koncert "Warszawskie dzieci". Występują młodzi artyści ze stolicy, którzy prezentują własne interpretacje "Hymnu Szarych Szeregów", "Serca w plecaku" czy "Warszawskich dzieci".

Wcześniej podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej marszałek Sejmu Bronisław Komorowski mówił, że Powstanie Warszawskie to wspólna tradycja całej Polski, nie tylko stolicy. Podkreślił, iż warto całej Polsce powiedzieć dziś głośno, że walka o niepodległość Polski, to nasza wspólna tradycja, łącząca nas w umiłowaniu wolności. Jak podkreślił, Powstanie było apogeum akcji Burza, która przeszła przez całą okupowaną Rzeczpospolitą. Wydarzenia sprzed 65 lat pokazują, że jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy zdolni do najwyższych poświęceń.

Marszałek Sejmu powiedział, że Powstanie Warszawskie to symbol wielkiego wysiłku, żmudnego dążenia do funkcjonowania kraju, który ożywia serca i umysły młodych Polaków i przypomina, że kiedyś nie było tak łatwo, jak dziś. Zaznaczył, iż przez wiele lat niełatwo było oficjalnie pamiętać o bohaterach Powstania.

Na warszawskich Powązkach Bronisław Komorowski odwiedził groby powstańcze. W uroczystościach uczestniczyło około półtora tysiąca powstańców. 300 z nich to goście z zagranicy - mieszkańcy Australii, RPA, czy Stanów Zjednoczonych.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza uroczyście zmieniono posterunek honorowy. Prezydent Warszawy mówiła, że "powstanie było aktem heroicznej walki" oraz że "ofiara powstańców warszawskich nie została zmarnowana". "Żyjemy w kraju wolnym i demokratycznym, takim o jaki oni walczyli" - podkreśliła i dodała, że "patriotyzm i odwaga poległych oraz świadectwo tych, którzy przeżyli, kształtowały system wartości kolejnych pokoleń Polaków".

Rano złożono wieńce pod pomnikiem komendanta głównego Armii Krajowej Stefana "Grota" Roweckiego.

Obchody 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły uroczystości przy pomniku "Mokotów walczący 1944" w Parku imienia generała Orlicz-Dreszera . W parku zgromadzili się kombatanci, przedstawiciele władz dzielnicy i warszawiacy. Oddali hołd tym, którzy polegli w czasie walk na Mokotowie.

W parku złożono kwiaty i - jak co roku - odegrano "Marsz Mokotowa", nieformalny hymn dzielnicy. Kombatanci, uczestnicy Powstania, nie kryli wzruszenia i chętnie opowiadali, co znaczyło dla nich tamto wydarzenie. Park Dreszera był w czasie Powstania największym prowizorycznym cmentarzem walczącej stolicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.