Facebook Google+ Twitter

Mija 66. rocznica Akcji pod Arsenałem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-26 07:17

Harcerze Szarych Szeregów w brawurowej akcji odbili z rąk gestapo swojego kolegę Janka Bytnara pseudonim "Rudy".

Akcja pod Arsenałem uznawana jest za jeden z największych wyczynów Polski Podziemnej. W środku dnia w centrum okupowanej Warszawy harcerze przeprowadzili śmiały atak na więźniarkę przewożącą więźniów na Pawiak.

Jak podkreśla historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego Szymon Niedziela, akcja została zorganizowana i przeprowadzona w sposób w jaki dziś działają służby specjalne i żołnierze elitarnych jednostek. Jak zaznacza Niedziela, była to akcja na "żywym" organizmie miasta. Niedziela zwraca uwagę na doskonałe przygotowanie merytoryczne akcji: broń strzelecka, butelki z benzyną i granaty. Po czterech dniach od uwolnienia od ran odniesionych na gestapo zmarł "Rudy", a wyniku akcji zmarli Aleksy Dąbrowski "Alek" i Tadeusz Krzyżewicz "Buzdygan". W 1943 roku w stolicy panował terror, a udana akcja uwolnienia więźniów odbiła się szerokim echem w Warszawie i miała duże znaczenie psychologiczne.

W ocenie Szymona Niedzieli akcja grup szturmowych Szarych Szeregów była przykładem doskonale działającego Polskiego Państwa Podziemnego. W akcji pod Arsenałem wzięło udział 25 harcerzy. Zdaniem Niedzieli byli to żołnierze dla których najważniejszą wartością była przyjaźń ponieważ dobrowolnie zdecydowali się na uwolnienie z rąk gestapo swojego kolegi.

Całością akcji dowodził Stanisław Broniewski "Orsza", a bezpośrednio Tadeusz Zawadzki. Na podstawie raportu Stanisława Broniewskiego napisanego kilka dni po akcji, ustalono liczbę 25-ciu odbitych więźniów. Po wojnie jednak, sam "Orsza" zweryfikował dane i uznał, że w wyniku akcji uwolniono 21 osób, w tym udało się ustalić nazwiska 19. Błąd pozostał na tablicy pamiątkowej wmurowanej po wojnie w ścianę odbudowanego Arsenału.

Akcja pod Arsenałem jest opisana w książkach "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz "Akcja pod Arsenałem" Stanisława Broniewskiego. Nakręcony został także film fabularny pod tym samym tytułem w reżyserii Jana Łomnickiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Osoba, która pisała ten artykuł jest totalnym ignorantem... W akcji nie uczestniczył żaden człowiek o nazwisku Dąbrowski ... "Alek" miał na nazwisko Dawidowski - Maciej Aleksy Dawidowski. Proponowałabym się jednak dokształcić albo nie brać za pisanie takich artykułów. Ludziom, którzy brali udział w tej akcji należy się najwyższy szacunek.
Dziwne, że na tak poważnym portalu informacyjnym takie osoby są dopuszczane do pisania artykułów...Przykro czytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.