Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29068 miejsce

Mija 66. rocznica Akcji pod Arsenałem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-26 07:17

Harcerze Szarych Szeregów w brawurowej akcji odbili z rąk gestapo swojego kolegę Janka Bytnara pseudonim "Rudy".

Akcja pod Arsenałem uznawana jest za jeden z największych wyczynów Polski Podziemnej. W środku dnia w centrum okupowanej Warszawy harcerze przeprowadzili śmiały atak na więźniarkę przewożącą więźniów na Pawiak.

Jak podkreśla historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego Szymon Niedziela, akcja została zorganizowana i przeprowadzona w sposób w jaki dziś działają służby specjalne i żołnierze elitarnych jednostek. Jak zaznacza Niedziela, była to akcja na "żywym" organizmie miasta. Niedziela zwraca uwagę na doskonałe przygotowanie merytoryczne akcji: broń strzelecka, butelki z benzyną i granaty. Po czterech dniach od uwolnienia od ran odniesionych na gestapo zmarł "Rudy", a wyniku akcji zmarli Aleksy Dąbrowski "Alek" i Tadeusz Krzyżewicz "Buzdygan". W 1943 roku w stolicy panował terror, a udana akcja uwolnienia więźniów odbiła się szerokim echem w Warszawie i miała duże znaczenie psychologiczne.

W ocenie Szymona Niedzieli akcja grup szturmowych Szarych Szeregów była przykładem doskonale działającego Polskiego Państwa Podziemnego. W akcji pod Arsenałem wzięło udział 25 harcerzy. Zdaniem Niedzieli byli to żołnierze dla których najważniejszą wartością była przyjaźń ponieważ dobrowolnie zdecydowali się na uwolnienie z rąk gestapo swojego kolegi.

Całością akcji dowodził Stanisław Broniewski "Orsza", a bezpośrednio Tadeusz Zawadzki. Na podstawie raportu Stanisława Broniewskiego napisanego kilka dni po akcji, ustalono liczbę 25-ciu odbitych więźniów. Po wojnie jednak, sam "Orsza" zweryfikował dane i uznał, że w wyniku akcji uwolniono 21 osób, w tym udało się ustalić nazwiska 19. Błąd pozostał na tablicy pamiątkowej wmurowanej po wojnie w ścianę odbudowanego Arsenału.

Akcja pod Arsenałem jest opisana w książkach "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz "Akcja pod Arsenałem" Stanisława Broniewskiego. Nakręcony został także film fabularny pod tym samym tytułem w reżyserii Jana Łomnickiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Osoba, która pisała ten artykuł jest totalnym ignorantem... W akcji nie uczestniczył żaden człowiek o nazwisku Dąbrowski ... "Alek" miał na nazwisko Dawidowski - Maciej Aleksy Dawidowski. Proponowałabym się jednak dokształcić albo nie brać za pisanie takich artykułów. Ludziom, którzy brali udział w tej akcji należy się najwyższy szacunek.
Dziwne, że na tak poważnym portalu informacyjnym takie osoby są dopuszczane do pisania artykułów...Przykro czytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.