Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11859 miejsce

Mija 69 lat od lądowania wojsk alianckich w Normandii

Rankiem, 6 czerwca 1944 roku zaczęła się największa w historii operacja desantowa, stanowiąca pierwszy etap Operacji Overlord. Jej celem było otwarcie drugiego frontu w Europie Zachodniej. Dowództwo powierzono generałowi Eisenhowerowi.

Plaża w Arromanches z pozostałościami sztucznego portu / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arromanches_plage.jpgPod naciskiem Stalina, który nalegał na aliantów, aby utworzyli drugi front na zachodzie, Rooseveld wziął sprawy w swoje ręce. By zadanie się powiodło, trzeba było przełamać Wał Atlantycki, stworzony przez Niemców. Umocnienia Wału ciągnęły się od północnej Norwegii aż do granicy francusko-hiszpańskiej.

W przeddzień D-Day, czyli Dnia- D, alianci przeprowadzili operacje powietrznodesantowe. Jednocześnie w zatoce Arromanches, w departamencie Calvados, zbudowali oni sztuczne porty: ten przygotowany przez Amerykanów przed Omaha Beach, zniszczony w czasie burzy 19 czerwca 1944 roku, i drugi nazwany Mulberry, który umożliwił aprowizację żołnierzy alianckich w czasie późniejszych walk. Port Mulberry został zbudowany na wybrzeżu normandzkim z różnych dużych elementów wykonanych w Anglii. Ten sztuczny port był długo przedstawiany jako przykład geniuszu wojskowej logistyki i uważany za główny czynnik wygrania bitwy o Normandię. Od pewnego czasu historycy relatywizują nieco jego rolę. Zanim zaczęto korzystać z portu w Cherbourgu, duża część aprowizacji miała miejsce bezpośrednio na plażach lub w małych portach rybackich na wybrzeżu normandzkim.

Arromanches i port Mulberry. Zdjęcie lotnicze z sierpnia 1944 roku / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MulberryB_-_Piers.jpgLądowanie składało się z dwóch faz: desantu powietrznego i morskiego. Inwazję poprzedziło bombardowanie plaż dokonane przez RAF i USAAF. Oblicza się, że pierwszego dnia inwazji przez Kanał La Manche przerzucono ponad 150 tys. alianckich żołnierzy.

Cmentarz amerykański w Colleville-sur-Mer / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cimeti%C3%A8re_am%C3%A9ricain.jpgNa plażach Utah i Omaha lądowali Amerykanie, Gold i Sword zajęli Brytyjczycy, a Juno Kanadyjczycy. Niemcy byli tak bardzo zaskoczeni, że z wyjątkiem plaży Omaha, nie stawiali zbyt silnego oporu. Najbardziej zażarte walki miały miejsce w lipcu i sierpniu. Walczono wtedy o każdy dom, o każdą kępę drzew. Aliantom udało się przerwać front niemiecki pod Avranches, a bitwa pod Falaise, która trwała od 8 do 22 sierpnia 1944 roku, była ostatnim aktem operacji normandzkiej.

Jednostki polskich wojsk lądowych nie uczestniczyły w lądowaniu w Normandii. Piękną kartę historii w najtrudniejszej fazie walk, zapisali nasi lotnicy i marynarze. Od końca lipca ważną rolę w walkach odegrała 1 Dywizja Pancerna generała Maczka.

Arromanches dzisiaj / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Arromanches-les-Bains_port_artificiel_Mulberry.jpgSzczątki portu do dzisiaj zachowały się na normandzkich plażach. Bunkry niemieckie, pozostałości po umocnieniach Wału Atlantyckiego znajdziemy wędrując wzdłuż klifów Calwadosu. Historię walk o Normandię można poznać w licznych muzeach, zwłaszcza w Mémorial de la Paix w Caen. W Arromanches jest Cinéma ciculaire, kino z ekranem 360°, gdzie ogląda się filmy archiwalne z różnych pól walki przeplatane współczesnymi zdjęciami z tych samych miejsc. Najbardziej przejmującą pamiątką po ciężkich walkach są ogromne cmentarze. Spoczywają tam mężczyźni, często bardzo młodzi, różnych narodowości i religii. Jest też polski cmentarz pod Falaise, ale na wszystkich cmentarzach wojennych można znaleźć wiele polskich nazwisk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

http://dzieje.pl/aktualnosci/ladowanie-wojsk-alianckich-w-normandii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, Mateuszu mam nadzieję, że ci, o których Panowie wspominają, kiedyś zaczną sami ze sobą czuć się bardzo źle, a że od siebie ucieczki nie ma, to będzie dla nich godziwa zapłata.
Tymczasem może oszczędzą choć poległych bohaterów. Nam to chyba już wszystko jedno, po tej zaprawie jaką nam raczyli dać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno podobna sytuacja : mój ojciec szukał grobu młodszego brata wiele, wiele lat.
Znalazł w końcu. Nadeszła ulga i radość. Radość, a miała miejsce w tak smutnym miejscu, bo nad grobem:( To, co zgotowała ta wojna ludziom, nigdy słowem nie da się wyrazić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Twarde fakty trzeba przypominać. Nigdy dość. Tylko na nich można budować zawiłą naszą historię walk w II wojnie światowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wędrując po pięknych normandzkich plażach i cmentarzach byłam świadkiem bardzo wzruszającego zdarzenia. Spotkałam rodaczkę, z którą poszłam na cmentarz amerykański przy plaży Omaha. Ona znalazła tam grób swojego stryja. Wyjechał do USA przed wojną. Rodzina straciła z nim kontakt. Szukano go przez Czerwony Krzyż i innymi kanałami. Podejrzewali, że mógł brać udział w wojnie. Szukali go w Armii gen. Maczka.
Znajoma zupełnie przypadkiem odkryła ten grób. Nigdy nie zapomnę jej wzruszenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotrze, dziękuję za link. To ważne, aby poznać inny punkt widzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateuszu, ci maluczcy, to zawsze zza pleców wyskakują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno, dziękuję bardzo za ciekawy i rzeczowy artykuł. Co jakiś czas należy przypominać o tych czasach, ludziach, który byli prawdziwymi bohaterami. To niecałe 70 lat temu....
@Piotr : mnie też to dziwi, ale malkontenci, haterzy, nie kierują się rozumem, tylko "jedynkują", gdzie popadnie. Ja też zostanę pewnie zminusowany za ten komentarz, chociaż nie używam brzydkich słów, nie wymyślam nikomu i nie gadam od rzeczy.
Drogi "minusowniku" - śmiało ! Przynajmniej tak możesz się wyżyć, bo przecież na rzeczowy komentarz kompletnie cię nie stać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Krystyno, dziękuję za kolejny artykuł - jakże ważny i cenny. Chwała 1 Dywizji Pancernej generała Maczka i wszystkim poległym żołnierzom !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwi mnie bardzo "1" za ten materiał, ale to znowu malkontenci dają upust swojej maleńkości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.