Facebook Google+ Twitter

Mija rok od uruchomienia Systemu Informacji Schengen

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-24 13:45

System Informacji Schengen pozwala na identyfikację każdej wylegitymowanej osoby, czy pojazdu w ciągu kilku sekund. Chodzi m.in. o poszukiwanych przez policję na terenie strefy Schengen, skradzione samochody lub dokumenty.

Młodszy inspektor Mariusz Dobrzyniak z Komendy Głównej Policji mówi, że dzięki systemowi policja jest dużo skuteczniejsza. Dodaje, że podczas rutynowych kontroli system zaalarmował funkcjonariuszy około 15 tysięcy razy. Wśrod sprawdzanych osób byli na przykład poszukiwani pedofile, czy członkowie zorganizowanych grup przestępczych. Młodszy inspektor Mariusz Dobrzyniak dodaje, że liczba osób aresztowanych dzięki systemowi w celu ekstradycji przekroczyła już tysiąc.

Pełnomocnik rządu do spraw SIS, podsekretarz stanu w MSWiA Witold Drożdż mówi, że Polacy doskonale sobie radzą z obsługą systemu. Dodaje, że jeszcze rok temu szkolili się w tym zakresie, a już dziś występują w roli ekspertów. Polscy doradcy pomagają na przykład Szwajcarom w procesie wdrażania systemu.

Państwa strefy Schengen przygotowują się już do wprowadzenia nowocześniejszej wersji systemu SIS. Baza danych będzie uzupełniona między innymi o dane biometryczne. Z systemu korzysta policja, straż graniczna, ABW, CBA oraz inne służby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.