Facebook Google+ Twitter

52 miejsce

Mikołaj Kopernik był też wynalazcą kanapki!

Nie tylko wybitny lekarz i astronom - autor dzieła "O obrotach sfer niebieskich" z nową wizją Wszechświata, według której Słońce znajduje się w centrum Układu Słonecznego. Mało kto wie, że Mikołaj Kopernik był także wynalazcą... kanapki.

Mikołaj Kopernik / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nikolaus_Kopernikus.jpgMikołaj Kopernik to znany na całym świecie astronom. Jednak jak się okazuje, wybitny Polak był także odkrywcą kanapki! Jak to się stało?

Jak głosi legenda, swojego wielkiego odkrycia, Kopernik dokonał w czasie wojny polsko-krzyżackiej. Było to około 1516 roku. Wówczas astronom piastował funkcję obrońcy zamku Olsztyn, który usiłowali zdobyć Krzyżacy. W czasie walk okazało się, że wiele osób cierpi z powodu choroby przewodu pokarmowego. Przyczyną tego stanu zdaniem Mikołaja Kopernika było spożywanie chleba.

Może Kopernik nie był kobietą, ale na pewno był Polakiem

Pieczywo w tamtych czasach produkowane było z bardzo grubo zmielonej mąki i w związku z tym nie można było szybko zjeść chleba. Zdarzało się, że wielokrotnie lądował on na ziemi. Ludzie jednak niespecjalnie się tym przejmowali, otrząsali go i zjadali, mimo brudu. Zdaniem Kopernika, właśnie coś, co znajdowało się na brudnym chlebie, było przyczyną problemów żołądkowych żołnierzy.

 / Fot. Xavier Snelgrove/Creative Commons 2.5Astronom wpadł na pomysł, aby wierzchnią warstwę smarować dowolną, jadalną substancją. Jednak był jeden warunek: substancja musiała być biała. Wówczas to ludzie zobaczyliby każde zabrudzenie i w razie potrzeby mogliby usunąć brud razem z górną warstwą kanapki.

Oddaj hołd Kopernikowi, zjedz kanapkę

Mikołaj Kopernik odkrył, że idealną substancją służącą do tego celu będzie ubita śmietana, czyli masło. Tym sposobem do dzieła "O obrotach sfer niebieskich", dołączyło kolejne wielkie i przede wszystkim praktyczne odkrycie Kopernika, którym była kanapka.

W związku z tym odkryciem
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przygotowało dziś specjalną atrakcję dla zwiedzających. - Mikołaj Kopernik wynalazł kanapkę, kiedy Krzyżacy oblegali twierdzę Olsztyn. My jako oblegane przez zwiedzających centrum, postanowiliśmy w humorystyczny sposób przypomnieć o tym odkryciu. Rozdawaliśmy dzisiaj naszym gościom kanapki z masłem bądź smalcem, czyli dokładnie takie same, jakie wynalazł Kopernik - mówi Wiadomościom24.pl Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

Źródło: Życie Warszawy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

do Wiesława
  • do Wiesława
  • 23.01.2012 08:12

Masz na myśli oczywiście zamek w Olsztynie. Na jednym z jego murów jest namalowane jedyne własnoręcznie wykonane przez Kopernika narzędzie astronomiczne, które przetrwało do naszych czasów. Namalowane linie i wbity w to miejsce drzewiec, służył do określania dokładnego momentu równonocy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wieslaw kolenda
  • wieslaw kolenda
  • 23.01.2012 08:08

nie ma i nie było czegoś takiego jak "twierdza Olsztyn". Kopernik bronił zamku w Olszynie (na Warmii). Zamek był w obrębie miasta. Warto go zwiedzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Łukasz
  • Łukasz
  • 17.12.2011 13:32

Kanapka istniała dużo wcześniej, a Kopernik nie wynalazł kanapki tylko rozpowszechnił smarowanie chleba masłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idę zrobić sobie kanapkę free style czyli spontan...na cześć Kopernika..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, Mikołaj Kopernik był.Napisał także traktat o pieniądzach, który do dzisiaj jest aktualny.Bardzo lubię bułki z masłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kopernik była kobietą !!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mariuszu popieram pana komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żenujące, ludzie z Centrum NAUKI nie wiedzą (lub zatajają) że kanapki istniały tysiące lat p.n.e. (przynajmniej od starożytnego Szumeru). A dziennikarze W24 oczywiście jak zwykle powielają błąd, bo nie raczyli zweryfikować informacji, też jak zwykle. Po za tym tekst p. Pietrzaka - jak to zwykle bywa z praktykantami W24 - ma pełno błędów, np. sformułowanie "odkrywca kanapki" (podczas gdy "wynaleźć" to znaczy zupełnie co innego niż "odkryć", bo odkryć można tylko to co istnieje, nie można odkryć teleskopu, samochodu czy kanapki, bo je trzeba zrobić).

Komentarz został ukrytyrozwiń
aaa
  • aaa
  • 09.07.2011 11:47

kopernik nie był ani prusakiem, ani mądrym człowiekiem czy astronomem.

Kopernik zwyczajnie była kobietą.
o tym już powszechnie wiadomo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słyszałem, że wynalazł szezląg to przecież rodzaj małej kanapy czyli kanapka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.