Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31260 miejsce

Mikołaj Kopernik już nie popływa

Prom "Mikołaj Kopernik" należący do Euroafriki będzie pływał już tylko do końca marca. Zastąpi go młodsza jednostka o nazwie... "Kopernik" - pisze Gazeta Wyborcza.

Prom wpływający do Świnoujścia. / Fot. Jacek Kurek"Kopernik" został zbudowany w 1977 roku w Norwegii. Dotychczas przeszedł kilka solidnych remontów, co czyni go bezpieczniejszym niż poprzednika. Obecnie jednostka stoi w szczecińskim porcie, gdzie przechodzi naprawy związane z dostosowaniem do obsługi portów w Świnoujściu i szwedzkim Ystad.

Prom ma rozpocząć kursowanie z początkiem kwietnia. Wtedy też swoją "karierę" na Bałtyku zakończy "Mikołaj Kopernik". Euroafrika zdecydowała się na zmianę obsługi, gdyż następca jest przede wszystkim większy - pomieści aż 370 osób ("M.Kopenik" zabierał na pokład tylko 40 pasażerów), większa jest długość torów kolejowych oraz linia ładunkowa na pokładzie.

"Mikołaj Kopernik" jest 3 lata starszy - został zbudowany w 1974 roku, jako bliźniacza jednostka "Jana Heweliusza", który zatonął na Bałtyku w 1993 roku.

Prom został wystawiony na sprzedaż. Zainteresowane są kraje Dalekiego Wschodu, Afryki oraz południowo-wschodniej Europy. Prezes Euroafriki Paweł Porzycki uważa, że na ciepłych i łagodnych wodach "Mikołaj Kopernik" będzie mógł służyć jeszcze parę dobrych lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.