Facebook Google+ Twitter

Mikołaj warszawski zgłoszony do plebiscytu Twardy Orzech

Romuald Mądrakiewicz, szerzej znany jako Mikołaj warszawski, został zgłoszony to udziału w plebiscycie Twardy Orzech, prowadzonym przez Program 1 Polskiego Radia.

Mikołaj warszawski / Fot. Fundacja SatorisPrzez wiele lat bezdomny, dobrze znający znaczenie słowa bieda, pan Romuald Mądrakiewicz poświęcił życie pomaganiu innym. Od roku 2000 prowadzi własną akcję charytatywną pod nazwą Wielka Paka dla Głodnego Dzieciaka. Zbiera od życzliwych osób ubrania, zabawki, przybory szkolne, książki, produkty spożywcze itp. i wysyła paczki ubogim, wielodzietnym rodzinom. Koszty przesyłki opłaca z własnych pieniędzy, zarobionych na sprzedaży zebranych na ulicy surowców wtórnych. Dlatego p. Romuald jest znany jako Mikołaj warszawski.

Pan Mądrakiewicz angażuje się również w inne akcje społeczne. Użyczył swojego wizerunku i wsparcia magazynowi ulicznemu WSPAK, zajmował się redakcją i kolportażem wydawanej przez bezdomnych gazetki Homo Mizerus. Choć jest bardzo skromny i źle znosi rozgłos, zdarza mu się udzielać wywiadów mediom. Nie traci wtedy okazji by zachęcać ludzi do pomagania innym. Często cytuje słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: "My wszyscy ludzie jesteśmy sobie ku pomocy".

Mikołaj warszawski jest lepszy od tego, lapońskiego. Nie wysyła prezentów jedynie raz do roku, w grudniu. "Codziennie staram się aby wychodziła kolejna paczka do jakiejś rodziny. Każda paczka jest dla obdarowanych wielką radością. Szczególnie cieszą się dzieci, które na warunki życia stworzone przez dorosłych nie mają dużego wpływu" - pisze na łamach gazetki Homo Mizerus.

Mikołaj warszawski / Fot. Fundacja SatorisPlebiscyt Twardy Orzech ma na celu wyłonienie osób ponadprzeciętnych. Rzeźbioną w srebrze i złocie statuetką, nagrodą Plebiscytu, wyróżniani w poprzednich latach byli m.in. Jerzy Owsiak, Anna Dymna (za osiągnięcia jej fundacji "Mimio wszystko"), Norman Davies, autor monumentalnych opracowań historii Polski, czy Ewa Błaszczyk, inicjatorka akcji "Budzimy do życia". Wiadomości24.pl wspólnie z Programem 1 Polskiego Radia prowadzą ten plebiscyt. Na zgłoszenia czekamy do 12 grudnia.

Do 10 stycznia 2010 roku jury, powołane przez Program 1 Polskiego Radia, wybierze spośród zgłoszonych kandydatów pięcioro finalistów plebiscytu. Ich sylwetki będą przedstawione na antenie radia i w internecie, w tym także na stronach Wiadomości24.pl. Wygra ten, na kogo słuchacze i internauci oddadzą najwięcej głosów, przesłanych w formie SMS-ów.

Czytaj także: Trwa plebiscyt, czekamy na zgłoszenia
Wiadomości24.pl dołączają do plebiscytu
Barbara Kaznowska kandydatką w plebiscycie
Lesław Skinder kandydatem do Twardego Orzecha

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Iwona Popiacka
  • Iwona Popiacka
  • 24.11.2011 22:40

Popieram też tę kandydaturę gdyż ludzi którzy pomagają z dobroci serca kiedy sami nic nie mają i nie myślą o sobie ale o potrzebujących a zwłaszcza o dzieciach jest niewielu i sama z całego serca dziękuję mikołajowi za pomoc i ciepłe słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mikołaj jest odzwierciedleniem chodzącej i bezinteresownej dobroci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram tę kandydaturę. Dlaczego? Bo nie sztuką jest dawać kiedy się ma pełne kieszenie, ale wtedy kiedy jest w nich niewiele. Lub kiedy się samemu nic nie ma. Ten Pan daje swoje serce innym potrzebującym. Nie dla sławy lecz z dobroci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.