Facebook Google+ Twitter

Mikołajowie Bill Gates i Warren Buffet

Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja, że Warren Buffet przeznaczy na cele charytatywne ok. 40 mld dolarów. Tę decyzję śmiało można uznać najważniejszym wydarzeniem 2006 roku.

Rekordowy dar Buffeta

Bill Gates. Fot. MWMediaJeden z najbogatszych ludzi na świecie oddał na cele charytatywne prawie cały swój majątek. Jest to niewyobrażalna suma ok. 40 mld dolarów, czyli prawie 120 mld złotych. Niesamowita jest nie tylko wielkość daru Buffeta, ale także to, że prawie cała ta kwota zostanie przekazana nie na fundację noszącą imię darczyńcy, ale na Fundację Melindy i Billa Gatesów. Taki ruch miał być przede wszystkim dobrym posunięciem ekonomicznym (Buffet stwierdził, że lepiej przekazać te pieniądze fundacji, która ma już doświadczenie w działalności dobroczynnej na tak ogromną skalę), ale świadczy także o skromności i klasie Buffeta.

Ciekawy jestem ile osób byłoby w stanie przekazać dorobek swojego życia na cele dobroczynne. Nie jest tutaj najważniejsza wielkość majątku darczyńcy, ale samo pozbawienie siebie i rodziny większości swojego dorobku. Bufet powiedział kiedyś, że zostawi swoim dzieciom "wystarczająco dużo pieniędzy, żeby mogli z nimi coś zrobić, ale nie tyle, żeby nie musieli nic robić". Oby inni miliarderzy poszli w jego ślady.

 Fundacja Gatesów największą tego typu instytucją na świecie

 Po decyzji Buffeta Fundacja Melindy i Billa Gatesów będzie się mogła pochwalić zasobami o wartości prawie 70 mld dolarów (w praktyce dar Buffeta polega na przekazywaniu przez najbliższych kilka lat transzy akcji jego firmy Berkshire Hathaway). Umocni to dominującą pozycję tej fundacji w świecie pod względem dostępnych środków finansowych. Fundacja Gatesów będzie dysponowała środkami podobnymi do takich, jakimi dysponuje średniej wielkości państwo europejskie (ok. 70 mld dolarów wyniosły m.in. wydatki z polskiego budżetu centralnego w 2006 roku). W odróżnieniu od szefów rządów decydujących o budżecie państwa, założyciel Microsoftu i jego żona nie będą ograniczeni w tym, na co te pieniądze przeznaczyć. Nie da się ukryć, że posiadanie takich ogromnych pieniędzy oznacza ogromną władzę i wspaniałą wiadomością jest to, że Gates i Buffet przeznaczają swoje pieniądze na cele społeczne, a nie np. na terroryzm (co robią niektórzy szejkowie arabscy).

Głównym zadaniem tej fundacji jest pomoc dzieciom z najbiedniejszych części świata oraz walka z panującą tam plagą AIDS i innych chorób zakaźnych. Ze względu na to, że darczyńcy są Amerykanami, ważnym celem fundacji jest także wspieranie edukacji młodych ludzi w USA.

Gates - globalista bohaterem najbiedniejszych

Bill Gates nie jest ulubieńcem internautów. Utożsamiany on jest ze wszystkim co złe w globalizmie i jest regularnie atakowany i wyśmiewany. Powodem takich zachowań jest dominująca pozycja Microsoftu na światowym rynku oprogramowania i nieustępliwe strzeżenie przez Gates'a tej pozycji. Gates dzięki swojej inteligencji, pomysłowości i pracowitości stworzył potęgę Microsoftu i miał prawo czerpać z tego ogromne profity. Teraz pokazał, że jest nie tylko wielkim przedsiębiorcą, ale też wielkim człowiekiem.

Gates i Buffet mają większą władzę niż liczni znani politycy i w odróżnieniu od wielu z nich wykorzystali ją w naprawdę dobrym celu. Może wiele osób uzna te słowa za przesadzone, ale Gates i Buffet są prawdziwymi bohaterami. Miliony głodujących dzieci w Afryce już się o tym przekonuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chyba lepiej, że Gates zarabia na bogatych klientach z USA i Europy, a zarobione pieniądze rozdaje biednym dzieciakom w Afryce ... Dzięki niemu te pieniądze wędrują w odpowiednim kierunku. Kupując Windowsa i Office'a mamy świadomość, że część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na dobre cele.
:)
W odróżnieniu od pewnej firmy chemicznej współpracującej z pewną polską TV, Microsoft nie namawia do kupowania swoich produktów przez akcje reklamowe w których występują np. chore dzieci z Sudanu.
Gates w porównaniu z wieloma miliarderami naprawdę nie ma na swoim sumieniu wielkich grzechów. Zły wizerunek Gatesa wykreowali internauci, gdyż każdy posiadacz komputera na świecie ma styczność z produktami Microsoftu i wie kim jest Gates. A ile osób wie kim jest Carlos Slim Helú czy Bernard Arnault ? Oni też są w dziesiątce najbogatszych ludzi świata i pewnie też mają jakieś grzechy na swoim sumieniu, a na pewno nie robią tyle dobrego dla świata co Gates, ale to właśnie on jest najbardziej znienawidzonym miliarderem na świecie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powodem jest nie tyle dominująca pozycja, ile metody stosowane do jej uzyskania. Polecam poszukać w Internecie tzw. dokumentów Halloween (wewnętrzne dokumenty Microsoftu jakimi metodami zwalczać wolne oprogramowanie). Nie bez powodu Microsoft był stroną procesów o praktyki monopolistyczne. To są główne powody niezbyt pochlebnych opinii o Billu Gatesie krążących po Internecie, acz przyznam że ich forma nad wyraz często przyjmuje niesmaczną formę.
Oczywiście nie umniejsza to chwalebnej działalności charytatywnej miliardera i chyba nikt rozsądny nie powie o niej złego słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.