Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28746 miejsce

Mikroklimat wnętrz mieszkalnych

Co wpływa na mikroklimat wnętrza oraz jak ten mikroklimat wpływa na nas? Dlaczego w jednych pomieszczeniach czujemy się dobrze, a w innych nie...

Wymagania klimatyczne bardzo dokładnie określają zakres parametrów stawiany pomieszczeniom o specjalnym przystosowaniu technologicznym. Wymagania w tym względzie stawiane budynkom mieszkalnym sprowadzają się głownie do problemów termiczno-wilgotnościowych, oświetleniowych i akustycznych. Zostały one dokładnie poznane. Umożliwiło to uwzględnienie ich w normach projektowych i nazwano je normatywnymi. Jest podawana normatywna temperatura pomieszczeń mieszkalnych, dyfuzja ciepła i pary wodnej przez przegrody, temperatura stateczności cieplnej w okresie zimowym. Wskaźnik tłumienia wahań temperatury w okresie letnim. Izolacyjność dźwiękowa. Intensywność oświetlenia światłem sztucznym i dziennym, oraz niezbędna wentylacja pomieszczeń.

W mieszkaniach dla człowieka zachodzi wiele złożonych zjawisk i decyduje o nim wiele czynników nie objętych normami. Mikroklimat mieszkań ostatnimi czasy stał się przedmiotem wielu dyscyplin naukowych. Do nich należą dwie grupy czynników od których w dużej mierze uzależnione jest zdrowie i dobre samopoczucie człowieka.

- Czynnik oddziałujący na procesy biofizyczne organizmu to:
- toksyczność materiałów budowlanych i wykończeniowych, własności cieplne, skład powietrza, fotoklimat, dźwięki, pola elektromagnetyczne, oddziaływanie roślin i zwierząt a przede wszystkim wody. Istnieje wiele innych, które istnieją chwili obecnej tylko na białych polach naszej nauki o budowaniu. Lecz o dziwo dawniej uważane były za święte. Np. nigdy nie budowano domostw ludzkich na terenach zalewowych. Przestrzegano kanonu złotej proporcji przy budowaniu domostw, przestrzegano praw polaryzacji elementów budowlanych np. cegieł, bali drewnianych itd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.