Facebook Google+ Twitter

Mikrokosmos Hanny Krall

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-07-27 07:27

Lubię obserwować obcych ludzi. W pociągu, autobusie przyglądam się ich twarzom i często wyobrażam sobie, że za każdą z nich kryje się jakaś historia. Ale też wręcz fizycznie czuje, że oddziela mnie od nich przezroczysta tafla, przez którą mało kto potrafi się przebić. Wniknąć w ich świat.

Hanna Krall sama o sobie mówi: reporterka. Kazimierz Dziewanowski napisał w posłowiu do jej książki „Trudności ze wstawaniem”, że jest „czarownicą reportażu”. I rzeczywiście, w jej twórczości jest jakaś niezwykła magia. Bo Krall potrafi przeniknąć do świata swoich bohaterów. Jak w „Matrixie” odkrywa i wkracza w inny wymiar. Skupiając się na detalach, opowiada nie tylko o swoich rozmówcach. Mówi o świecie przez historie ludzi. Krall przyznaje, że jej pisanie to zapis strzępów świata, które do niej dotarły.

Trochę podobnie jest z książką „Reporterka”. Została wręcz „utkana” z fragmentów wywiadów i rozmów z Hanną Krall przez Jacka Antczaka. Ten wywiad rzeka to przewodnik po jej biografii i twórczości. Barwna, wciągająca i najeżona anegdotami, fascynująca opowieść o niej samej. Krall opowiada o sobie, o swoich doświadczeniach, pisaniu. I nigdy nie przestaje być reporterką. Nawet z krótkich spotkań potrafi wyciągać niezwykłe wnioski. Jak wówczas, gdy opowiada o trwającej kilkadziesiąt sekund rozmowie z Janem Pawłem II. Zauważa, że dla Papieża każdy człowiek jest zawsze pojedynczą osobą, a nie częścią tłumu. Takie proste, a jakże trafne. Krall przyznaje, że bliska jest jej zwyczajność podniesiona do rangi sztuki. Mówi sama, że dla reportera najważniejszy jest reportaż, czyli dokonanie zapisu świata. I pisząc, odkrywa kolejny mikrokosmos, z którego składa się świat. A dzięki „Reporterce” można przynajmniej spróbować zajrzeć do mikrokosmosu Hanny Krall.

Paweł Siennicki

REPORTERKA. ROZMOWY Z HANNĄ KRALL,
Wybór, kompozycja, uzupełnienia oraz dokumentacja JACEK ANTCZAK,
Rosner i Wspólnicy, Warszawa 2007

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.