Facebook Google+ Twitter

Milczący protest przeciw dyskryminacji

17 kwietnia, po raz trzynasty na świecie, a drugi w naszym kraju obchodzony będzie Dzień Milczenia. Ma on być symbolicznym gestem solidarności z osobami LGBT (lesbijkami, gejami, osobami bi- i transseksualnymi).

Jeden z symboli LGBT / Fot. Theodoranian/ http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Flyingrainbowflag.JPG&filetimestamp=20041126155149Tego dnia organizowane są manifestacje i happeningi, mające zwrócić uwagę na problem homofobii. Uczestnicy akcji milczą, symbolicznie zaklejając usta, aby w ten sposób pokazać, jak prześladowania, uprzedzenia i dyskryminacja skazują na milczenie osoby nieheteroseksualne. Nadrzędnym celem akcji jest podnoszenie poziomu wiedzy o problemach, jakie dotykają osoby LGBT oraz wsparcie dla idei tworzenia bezpiecznego środowiska, w którym orientacja seksualna, tożsamość płciowa czy ich przejawy nie są piętnowane, a każda osoba może czuć się bezpieczna i szanowana w swojej rodzinie, szkole czy miejscu pracy bez konieczności życia w ukryciu.

Pierwszy Dzień Milczenia miał miejsce w roku 1996 na Uniwersytecie Virginia w USA. 150 studentów protestowało przeciw dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, milcząc przez 9 godzin. Wydarzenie to zyskało duży rozgłos w prasie lokalnej, a reakcja środowiska uniwersyteckiego była bardzo pozytywna. Akcja zaczęła nabierać tempa i zwiększać zasięg w postępie geometrycznym. W 2008 roku Dzień Milczenia po raz pierwszy był wydarzeniem międzynarodowym. Do akcji włączyły się Holandia (Amsterdam), Słowenia (Lublana), Szwecja (Sztokholm), Rosja (Sankt-Petersburg) oraz Polska (Lublin, Gdańsk, Katowice, Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Toruń, Warszawa). Dzień Milczenia 2008 poświęcony został pamięci 15-letniego Lawrence’a Kinga, ucznia z Kalifornii, który został zastrzelony przez swojego kolegę z klasy za to, że był gejem.

W tym roku Dzień Milczenia odbędzie się 17 kwietnia w Gdańsku (w innych miastach Polski 17 maja). Gdańskiej akcji patronuje postać Eudy Simelane, zawodniczki kadry RPA w piłce nożnej. 31-letnia Eudy w kwietniu 2008 r. została brutalnie pobita i zgwałcona, a następnie zadano jej ponad 25 ciosów nożem w twarz, klatkę piersiową oraz nogi. Większość z tych ciosów była śmiertelna. Simelane była lesbijką i działaczką jednej z organizacji na rzecz praw lesbijek, pierwszą w RPA kobietą otwarcie przyznającą się do swojej orientacji. Została zaatakowana podczas powrotu do domu przez pięciu nastolatków. Jej okaleczone ciało znaleziono porzucone nad rzeką w jej rodzinnym mieście Kwa Thema, zaledwie 200 metrów od domu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

RPA od czasu wprowadzenia demokracji i obalenia władzy białych jest krajem w którym 25 ciosów nożem można dostać tak samo będąc homo i hetero więc jakoś bym nie wyróżniał akurat tej pani, i generalnie przyłączam się do wpisu milana chociaż wyraził bym to troszkę delikatniej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna głupota i bezsens.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...zadano jej ponad 25 ciosów nożem w twarz, klatkę piersiową oraz nogi. Większość z tych ciosów była śmiertelna." - jeden cios może być śmiertelny, kilkanaście może spowodować śmierć. Poprawiłbym to zdanie bo niefortunnie brzmi :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.