Facebook Google+ Twitter

Miliardy na "martwych kontach" w bankach i OFE. Komu posłużą?

O tym, jak niedoskonałe jest polskie prawo, miał zapewne okazję, na którymś etapie swojego życia, przekonać się każdy z nas. Kilka dni temu, serwis tvn24.pl, poinformował o kolejnej anomalii naszego prawodawstwa.

Na kontach w bankach i OFE, może być zdeponowane nawet 10 mld „niczyich” pieniędzy!

Jak to możliwe? Mechanizm jest bardzo prosty. Człowiek lokuje pieniądze w banku lub Otwartym Funduszu Emerytalnym, nie informuje o tym nikogo z rodziny i umiera. Mało kto wie, że środki zgromadzone na OFE podlegają dziedziczeniu - czytamy na tvn24.

Zgodnie z prawem, ani bank, ani OFE nie mają jednak obowiązku szukać spadkobierców. Taka sytuacja jest bardzo korzystna dla tych instytucji, bo im dłużej środki pozostają na kontach, tym dłużej bank może nimi obracać.

Wojciech Rabiej, członek zarządu Nordea PTE mówi gazecie, że w samych tylko otwartych funduszach emerytalnych może czekać na spadkobierców ok. 2 mld zł. - Liczba zmarłych członków wszystkich OFE do 2011 roku sięgnęła 144 tys. Zakładając, że każdy z członków OFE od wprowadzenia reformy do 2010 roku zgromadził średnio 30 tys. zł na koncie w ramach II filaru, łączna wartość środków należnych spadkobiercom (...)może wynosić obecnie nawet 2 mld zł - wylicza Rabiej.

W bankach, może być takich pieniędzy dwa razy więcej, ale nie informują one, ile, tłumacząc się tym, że jest to ich wewnętrzna sprawa. Pieniądze po zmarłych leżą na specjalnych kontach w bankach przez 10 lat i procentują, a później, jeśli nikt się po nie nie zgłosi, spokojnie przechodzą na własność banku.
Jest to sytuacja rodząca okazję do malwersacji. „Jeśli ktoś w banku widzi, że konto jest dłuższy czas nieużywane, może doprowadzić do jego zamknięcia i przejąć pieniądze” - mówi Stanisław Kluza, były szef Komisji Nadzoru Bankowego.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.