Facebook Google+ Twitter

Milicja na Majdanie brutalnie rozprawiła się z demonstrantami. Tuż po zakończeniu szczytu w Wilnie

W centrum Kijowa na Majdanie nad ranem milicja przy użyciu pałek i gazu łzawiącego rozpędziła antyrządowych demonstrantów, zwolenników integracji europejskiej. Kilkadziesiąt osób jest rannych, wśród pobitych są Polacy. A wszystko to kilka godzin po zakończeniu szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Atak milicji na Majdanie / Fot. screen you tube Nad ranem o godz. 4.30 (3.30 czasu polskiego) oddziały specjalne milicji Berkut zaatakowały uczestników antyrządowej demonstracji w centrum Kijowa. Około 2 tysięcy funkcjonariuszy uderzyło na dwukrotnie mniejszą grupę protestujących. Użyto pałek i gazu łzawiącego.

Zaatakowani to część demonstrantów, którzy pozostali na Majdanie po piątkowych protestach z udziałem ok. 10 tys. ludzi. Uczestnicy wiecu domagali się ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza i postawienia go w stan oskarżenia po tym jak odmówił podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Akcja protestacyjna Ukraińców trwa mimo mrozu dzień i noc, od ośmiu dni, to jest od 21 listopada, gdy rząd ukraiński zdecydował się nie podpisywać umowy z Unią Europejską. Demonstranci skupiali się większością wieczorami i w weekendy, natomiast w nocy na terenie Majdanu zostawało zazwyczaj kilkuset osób.

Piosenkarka Rusłana, która od kilku dni zagrzewała ze sceny uczestników demonstracji, przekazała PAP:
"Na Majdanie pobito studentów. Było ich tam około pięciuset. Nie było muzyki. Dzieciaki spały. Przyjechała milicja, zaczęła ich bić. Nogami, do krwi, kopali w plecy. Rozwozimy ich teraz po szpitalach". / Fot. PAP/EPAWśród demonstrantów jest według organizatorów ok 40 osób rannych, 33 osoby zatrzymano. Wśród poszkodowanych Polaków są dziennikarz Tomasz Piechal z portalu Eastbook. Drugi, Jacek Zabrocki, jest dyrektorem jednego z polskich koncernów na Ukrainie. Polacy zwrócili się o pomoc do konsulatu Polski w Kijowie, gdzie obecnie przebywają.

W rozmowie z PAP Zabrocki zrelacjonował: "Kiedy zaczęła się pacyfikacja, siedziałem na Majdanie. Miałem na sobie szalik z napisem Polska. Kiedy to zobaczyli "Berkutowcy" usłyszałem okrzyk: "Internacjonał!" i dostałem pałą po głowie. Padłem na ulicę. Ludzie odstawili mnie do ambulansu".

Tomasz Piechal zaświadczył: "Bito nas bardzo agresywnie, nie zwracając uwagi, że były tam osoby starsze i studenci, a właściwie dzieci. Bito pałkami, z całych sił. Mnie kilka razy uderzono w głowę a kiedy upadłem, byłem na leżąco kopany. Duża część rannych nie została odwieziona do szpitala, lecz do komisariatu. Ludzie mają połamane ręce, rozbite głowy. Jedna osoba na moich oczach dostała zawału serca".

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Kijowie Steven Pifer skrytykował agresywne działanie milicji w stosunku do pokojowych demonstrantów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

@ Bartłomiej Bąk

Dziękuję. Zaś odnośnie: "A może wcale nie ma woli większości do protestów?" Najprawdopodobniej jest Pan bliski prawdy. Przedwczoraj w Kijowie odbył się uroczysty pogrzeb układu stowarzyszeniowego, zorganizowany przez Bractwo Słowiańskie i innych prawosławnych nacjonalistów. Trumnę okryto tęczową flagą. Pochód "żałobników" zatrzymał się przed przedstawicielstwem UE, a towarzysząca mu orkiestra dęta odegrała wesołe melodie serbskie. Na świeżej mogile złożyli wieńce m. in. przedstawiciele związków zawodowych i zrzeszeń przemysłowców. Trudno o lepsze podsumowanie błędów popełnionych przez kierownictwo Paneuropy przez ubiegłych kilkanaście lat, które doprowadzą do tego, że w ślad po Białorusi (a był okres, gdy Łukaszenko chciał się zabawić w drugiego Sadata) również Ukraina wybierze przyszłość u boku Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, PKN Orlen

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może wcale nie ma woli większości do protestów? Tylko część Ukraińców popiera przyłączenie do UE. Inna cześć jest za współpracą z Rosją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zainteresowało mnie: "Jacek Zabrocki, jest dyrektorem jednego z polskich koncernów na Ukrainie". Może jakieś bliższe szczegóły? Co to za koncern?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To było do przewidzenia . Janukowycz ma dobrego nauczyciela , niestety.
Mam nadzieją że po tych incydentach opozycja zmobilizuje cały kraj do protestów .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.11.2013 13:56

Niestety, po protestach niezadowolonych userów pasek boczny zostal przywrócony, więc chcąc nie chcąc śledzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brzezicki się stęsknił widze. Nie chcesz śledzić moich komentarzy i artykułów to po prostu tego nie rób.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.11.2013 13:38

Oesu. Bąk odbanowany. Czy możemy wprowadzić opcję "czarnej listy"? Nie chcę śledzić komentarzy i artykułów B. Bąka, więc dodaję go na listę i nie podnosi mi się ciśnienie z rana. Pisałem o tym już dawno, ale nie uzyskałem odpowiedzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tego się można było spodziewać, niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To tak jak przy ataku na squat w czasie przejścia Marszu Niepodległości. Brutalni naziści napadli na bezbronnych jego mieszkańców, którzy musieli sie jakoś bronić, więc zaczeli rzucać z dachu koktaile mołotowa. Bo każdy ma taki koktajl pod ręką na wszelki wypadek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.