Facebook Google+ Twitter

Milicja w XXI LO w Łodzi

W piątek, 12 grudnia, wszystkie osoby przychodzące do łódzkiego liceum sprawdzała milicja. Służby porządkowe przeglądały dokumenty i przepytywały uczniów. W ten nietypowy sposób młodzież uczciła rocznicę stanu wojennego.

Wrogowie systemu. / Fot. Patrycja CychnerZmiana regulaminu, zawieszenie Samorządu Uczniowskiego, a uczniom niestosującym się do rozkazów groziło internowanie. Spóźnionym na lekcje robiono zdjęcia, które później wisiały na tablicy „wrogów systemu”. Nauczyciele bezskutecznie tłumili protesty zgromadzonych na korytarzach uczniów. Do klas wbiegały zbuntowane osoby krzycząc hasła narodowo-wyzwoleńcze. A wszystko za sprawą dnia PRL-u. Porozwieszano plakaty wykonane przez uczniów na tę okazję, sklepik zamienił się w Pewex, a stanie w grupkach większych niż trzyosobowe uznawane było za konspirację.

Każdy z uczniów po raz pierwszy miał okazję spotkać się „na żywo” z milicją i sklepem Pewex. Na własnej skórze mogli przekonać się choć trochę, jak wyglądało szkolnictwo w tamtych czasach. Mimo tego, że buntowanie się było na pewno świetną zabawą, każdy jeszcze bardziej zaczął doceniać to, w jakich czasach żyje.

Całe wydarzenie było inspirowane przypadającą 13 grudnia dwudziestą siódmą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski poinformował polaków o zmianach w kraju. Pojawiła się godzina policyjna, żywność na kartki i represje. A z drugiej strony opór społeczeństwa, bunty, Solidarność. Stan wojenny trwał do piątku, 22 lipca 1983 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zróbcie sobie zabawę z pogrzebu własnej babci też będzie śmiesznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.