Facebook Google+ Twitter

Milionowa turystka odwiedziła Kopalnię Soli Wieliczka

30 grudnia wielicka kopalnia soli świętowała odwiedziny milionowego turysty w tym roku. Szczęśliwcem okazała się Urszula Szczęsnowicz, która do Wieliczki przyjechała z mężem i córką z Mławy.

Milionowa turystka w Kopalni Soli Wieliczka / Fot. Sławomir OstrowskiPlanowali ciche skromne zwiedzanie, a tymczasem usłyszeli fanfary i gratulacje. Zaskoczona rodzina w błysku fleszy odebrała z rąk Kajetana d'Obyrna, prezesa Kopalni Soli "Wieliczka" SA, figurę skarbnika oraz okolicznościowe dyplomy, a w zwiedzaniu kopalni towarzyszył im prawdziwy Skarbnik w asyście soliludka - kopalnianego dobrego skrzata.

Milionowa turystka w Kopalni Soli Wieliczka - Skarbnik opowiada o Kaplicy Św. Kingi / Fot. Sławomir OstrowskiWielicka kopalnia, to niezwykłe miejsce, które od 600 lat przyciąga turystów. Jej niezwykłym urokiem zachwycali się uprzywilejowani goście królewscy już w XIV wieku. Obecnie skarby kopalni są dostępne dla wszystkich, a w szerokiej ofercie znajduje się nawet pobyt leczniczy w podziemnym uzdrowisku.

Milionowa turystka w Kopalni Soli Wieliczka - woda w kopalni naprawdę jest słona / Fot. Sławomir OstrowskiMilion turystów rocznie to nie jedyna okazja do świętowania jaką podczas tego sylwestra ma wielicka kopalnia. Budżet na rok 2011 uchwalony przez sejm 17 grudnia przewiduje dla Kopalni Soli Wieliczka 70 mln zł dotacji. Dla porównania dotacja na rok 2010 wynosiła 49,5 mln Milionowa turystka w Kopalni Soli Wieliczka - nad solnym jeziorem / Fot. Sławomir Ostrowski
zł. Tak znaczący wzrost dofinansowania pozwoli kopalni na zwiększenie prac zabezpieczających zabytkową część kopalni oraz przyśpieszy likwidację niezabytkowej części wyrobisk.

Jednym z przedsięwzięć, na które z pewnością czeka niejeden z turystów będzie rozpoczęcie prac nad zabezpieczeniem komory Margielnik znanej np. z filmu "Seksmisja". Do wspomnianej komory turyści będą mogli dojechać kolejką, której uruchomienie również będzie możliwe dzięki zwiększonej kwocie dofinansowania budżetowego.
O tym jak wielkim zainteresowaniem turystów cieszy się Kopalnia Soli Wieliczka najlepiej świadczy fakt, że od roku 1945 kopalnię zwiedziło 34 miliony turystów z całego świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mieć milion klientów rocznie i jeszcze dostać od podatników 70 milionów zł dotacji... Marzenie każdego właściciela prywatnej firmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłyśmy i widziałyśmy :-) Robi wrażenie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.