Facebook Google+ Twitter

Miliony euro na obronę Romów

Romowie stanowią na Węgrzech najliczniejszą mniejszość etniczną. W tym 10-milionowym kraju jest ich ok. 6-7 proc. Ostatnio coraz częściej padają ofiarą rasistowskich ataków.

W związku z rosnącą niechęcią obywateli Węgier do mniejszości romskiej rząd postanowił wprowadzić w życie program mający zapobiegać ich dyskryminacji. Na ten cel przeznaczył ok. 2,2 mln euro. Program dotyczy m.in. zatrudniania Romów w policji i zwiększania liczebności lokalnych gwardii cywilnych.

Ataki na tle rasowym są coraz częstszym zjawiskiem w tym kraju. Miesiąc temu opinią publiczną wstrząsnęła sprawa zabójstwa sześciu Romów, dokonanego przez
obywateli węgierskich (http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wegry_oskarzonym_o_zabojstwa_romow_na_tle_rasowym_grozi_107305.html ).

W prasie antyromskie artykuły pojawiają się niemal codziennie, jednak jak uznała Europejska Komisja Rady Europy przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji zapobieganie temu zjawisku jest prawnie niemożliwe z powodu wolności słowa zapisanej w węgierskiej konstytucji.

W sierpniu prezydent Węgier Laszlo Solyom na konferencji prasowej potępił działania swoich rodaków. - Musimy zrozumieć, że te incydenty uderzają w stabilność całego naszego społeczeństwa. To nie jest tylko sprawa Romów. To sprawa nas wszystkich - powiedział.

Źródła:
www.psz.pl
www.wprost.pl

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.