Facebook Google+ Twitter

Miliony euro od Unii dla zwalnianych Belgów i Irlandczyków

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-25 16:43

Parlament Europejski zgadza się na pomoc dla zwalnianych pracowników Della w Irlandii i robotników w Belgii. Na wsparcie pracowników Della przeznaczono 14,8 miliona euro, natomiast na pomoc dla robotników w Belgii - 9,2 miliona.

Paul Bell (L), szef europejskiego oddziału Dell i Wolfgang Boehmer (CDU), premier kraju związkowego Saksonia-Anhalt. / Fot. EPA/Peter EndigParlament Europejski zgodził się dzisiaj na udzielenie pomocy z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji 2.400 pracownikom likwidowanych zakładów Della w Irlandii i 2.168 tracącym pracę belgijskim robotnikom zakładów tekstylnych.

Przypadek Della

Fabryka Della w Limerick produkowała głównie stacjonarne komputery PC, których sprzedaż spadła w pierwszym kwartale 2009 roku o 23%. W wyniku załamania na rynku pracę straciło 2.840 pracowników, z których 2.400 dostanie pomoc z Funduszu.

Zwolnienia były spowodowane kryzysem na rynku oraz decyzją właściciela fabryki o przeniesieniu produkcji laptopów, notebooków i netbooków z Limerick do Azji, głównie do Chin, gdzie koszty produkcji i zatrudnienia są znacznie niższe.

Polski wątek

Posłowie z Komisji Zatrudnienia Parlamentu Europejskiego dociekali, czy zwolneinia w irlandzkich zakładach nie były spowodowane budową fabryki Della w Łodzi i z pomocą jaką firma otrzymała od polskich władz. Pytali także, czy właściciela nie było stać na utrzymanie irlandzkich zakładów, skoro mógł sobie pozwolić na kupno konkurencyjnej firmy Perot Systems we wrześniu 2009 roku.

Komisja Europejaka odpowiedziała, że budowa fabryki w Polsce była zaplanowana na długo przed zamknięciem zakładów w Limerick i że kupno Perot Systems nie ma związku ze zwolnieniami.

Pomoc dla zwalnianych

W irlandzkich zakładach Della zatrudnionych było 1,7% czynnej zawodowo ludności regionu środkowo-zachodniego. W tej części Irlandii bezrobocie było wyższe od średniej krajowej jeszcze przed zamknięciem fabryki komputerów.

Pomoc z funduszu globalizacyjnego zostanie przeznaczona na szkolenia, przekwalifikowanie pracowników, pomoc w zakładaniu własnych firm, doradztwo zawodowe oraz granty edukacyjne. Wszystkie te dzialania będą kosztowały 22.817.000 euro, z czego EFDG pokryje 65%.

Irlandzkie władze zapewniają, że wsparcie z Funduszu nie oznacza zwolnienia firmy Dell z obowiązków, jakie nakłada na pracodawcę krajowe prawo. Pieniądze będą wykorzystane wyłącznie na pomoc dla konkretnych robotników, a nie na restrukturyzację firm.

Europejski Fundusz Dostosowania Globalizacyjnego

Państwa członkowskie uzgodniły stworzenie EFDG w grudniu 2005 roku; rok później Parlament Europejski i Rada UE przyjęły odpowiednie rozwiązania prawne, które pozowoliły na powstanie Funduszu 19 stycznia 2007 roku.

Jego celem jest wspieranie pracowników z tych regionów i sektorów gospodarki Unii Europejskiej, które są szczególnie narażone na negatywne skutki globalizacji.

Wspólnota nie wydzieliła specjalnej linii budżetowej dla Funduszu, ale zarezerwowała do jego dyspozycji kwotę do 500 milionów euro rocznie pochodzącą z innych części unijnego budżetu.

Do tej pory z pomocy EFDG skorzystały:

Hiszpania, sektor motoryzacyjny - 2.694.300 euro dla 1082 zwolnionych,
Hiszpania, sektor tekstylny - 3.306.750 euro dla 1.720 zwolnionych,
Portugalia sektor tekstylny - 832.800 euro dla 1.588 zwolnionych,
Niemcy, telefonia komórkowa (Nokia) - 5.553.850 euro dla 1.316 zwolnionych,
Belgia, sektor tekstylny- 9.198.874 euro dla 2.199 zwolnionych,
Irlandia, sektor kompterowy - 14.831.050 euro dla 2.400 zwolnionych

(Serwis Prasowy Parlamentu Europejskiego)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.