Facebook Google+ Twitter

"Militarystyczna lewica", "faszystoidzi", "bandyci z antify". Publicyści o Marszu

"Militarystyczna lewica to nowa siła na polskiej scenie politycznej" twierdzi Andrzej Wróblewski, naczelny Rzeczpospolitej. "To jakieś banialuki" - odpiera Jacek Żakowski. A Rafał Ziemkiewicz domaga się udziału w marszach, zanim "bandyci z antify" będą palić kościoły w Boże Ciało.

Sonda

Zgadzam się, ...

 / Fot. Mateusz Max Maksiak W24"11 listopada 2011 r. oficjalnie potwierdziła swoje istnienie nowa siła na polskiej scenie politycznej –. Wg niego, zjawisko znane z innych stolic europejskich dotarło też do Warszawy, stanowiąc ogromne zagrożenie dla porządku społecznego.

Owa "militarystyczna lewica", wg Wróblewskiego powiązana jest nie tylko z ekstremalnymi organizacjami zachodniej Europie, ale ma też "zaplecze intelektualne popularnego wydawnictwa i klubów politycznych w całej Polsce", a to wystarczy, by sterować m. in. opinią publiczną, wprowadzając ją w błąd. Jak twierdzi nie należy spodziewać się, by skończyło się na tegorocznych ekscesach. I choć niektórzy tłumaczą agresję skrajnej lewicy kryzysem, frustracją młodych, to autor tekstu upatruje problemu w, jego zdaniem, silnie lewicujących zachodnich rządach, które bardziej przychylne są związkom zawodowym niż przedsiębiorcom, a głównego winnego znalazły w środowisku bankierów.

Z tezą Wróblewskiego polemizuje Jacek Żakowski w Krytyce Politycznej. Nie zgadza się z teorią Wróblewskiego, który wg niego, celowo nie dostrzega kto był ofiarą wydarzeń 11 listopada. "W dniu, kiedy prawicowe bojówki zdemolowały część śródmieścia Warszawy, raniły policjantów [...], atakowały bogu ducha winnych ludzi w centrum stolicy, nowy naczelny „Rzeczpospolitej” bez najmniejszego zakłopotania snuje na swoich stronach banialuki o militarystycznej lewicy, która podobno objawiła się w Warszawie i rozbiła legalną demonstrację narodowców - pisze. Wg Żakowskiego "Kolorowa Niepodległa", znalazła się wyznaczonym miejscu, w wyznaczonym czasie i nikogo nie atakowała. Wręcz przeciwnie, sama stała się atakiem agresji. Grupa 200 osób, która stała na obrzeżach „Kolorowej” miała bronić demonstracji zanim policja przegoni bandytów. To najkrótsza diagnoza, a "żadna militarystyczna lewica w Polsce nie istnieje" - pisze Żakowski. "Podobnie jak antifa to nie są „występy anarchistów i intelektualistów z Krytyki Politycznej”.

Artur Domosławski, także na stronie Krytyki Politycznej
w podobnym tonie krytykuje opinię Wróblewskiego o „militarystycznej lewicy“. Wg niego to niebezpieczna teoria, bo nadaje "faszystoidom prawomocność, a ich niebezpiecznym dla nas wszystkich uprzedzeniom – polityczną legitymację".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

bombka dla PO
 • bombka dla PO
 • 14.11.2011 00:38

Przynajmniej teraz już nawet dla najbardziej durnych czytelników Wyborczej /a są mniej durni?/ jest jasne, że Żakowski i Domosławski to ta sama stajnia terrorystycznego lewactwa /a jest inne?/.

Komentarz został ukrytyrozwiń
norbi neo
 • norbi neo
 • 13.11.2011 22:19

@fhu:

dziś prawie wszyscy politolodzy
doszli do zgody, że ogólny podział prawica-lewica
nie wystarcza. Najprostszym rozwiązaniem jest
podział na stosunek do ekonomii i
światopoglądu-obyczajów. Mamy więc najczęściej
partie z przekonaniami prawicowymi w ekonomii i
obyczajach, mamy z przekonaniami lewicowymi tu i
tu. ALE, PODKRESLAM, zdarzają się i inne, jak
NSDAP która była partią lewicową ekononiczmie
natomiast prawicową obyczajowo. Przykładów
dlaczego tak było chyba nie muszę podawać.
Dlaczego więc przyjmuje się, że to partia
prawicowa? Otóż dlatego, że miliony ludzi w
Europie, nie zginęło przez poglądy partii Hitlera
na gospodarkę, tylko ze względu na ich skrajnie
szowinistyczny i prawicowy światopogląd. To on był
przyczyną katastrofy, to że partia chciała
nacjonalizować przy okazji przemysł itp, nie miało
większego znaczenia.
Więc przestań pisać te bzdury o lewicowości
nazizmu

Komentarz został ukrytyrozwiń
nika
 • nika
 • 13.11.2011 21:05

A to wszystko dzieje się przy milczącej zgodzie Tuska. Milczy bo sam tego potwora Palikota Wyhodował na własnej piersi. Teraz milczy ,ale będzie niedługo Tuskowi potrzebny jak nam zajrzy kryzys w oczy.

Wtedy Palikot będzie harcował by odwracać uwagę od spraw trudnych!

Komentarz został ukrytyrozwiń
fhu
 • fhu
 • 13.11.2011 20:57

@norbi neo: 39 i prawica? moze najpierw co oznacza S w skrócie NSDAP?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Rudy
 • Jan Rudy
 • 13.11.2011 20:43

Nawet naczelny Rzeczypospolitej zajął głos .Pan Wróblewski to jednak trzeżwo myślący człowiek. Dobrze wie czym grożą, takie radykalne bojówki lewicowe, pod wodzą Palikota czy Nowickiej. Nawet Niemieckich faszystów sprowadzili do Polski by bili naszych patriotów.

Teraz tylko patrzeć jak będą palić kościoły!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
norbi neo
 • norbi neo
 • 13.11.2011 19:51

ludzie opamietajcie sie, dzieki za antife za ludzi ktorzy pamietaja kto i kiedy zaatakowal POLSKE, nawet ci niemieccy "huligani" wiedza do czego prowadza skrajnie prawicowe rzady, doswiadzczylismy tego w 39 tym, a ty glupi narodzie glupszy niz ci niemcy brniesz ku nastepnej zagladzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
 • gorol
 • 13.11.2011 19:35

ta zdziczala banda wykazuje wiecej umiaru tolerancji i milosci blizniego niz niktorzy ludzie zwacy sie narodem

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 13.11.2011 18:55

Pan Ziemkiewicz nie wie co mówi. Ten prawicowy radykał prowadzi na barykady. To człowiek chory z nienawiści. Nowy naczelny Rzepy chce się przypodobać ?Państwo Kościelne to Watykan .Wszystkie radykalizmy prowadzą do dramatu .Skrajną prawicę i lewicę zdelegalizować

Komentarz został ukrytyrozwiń
pokorny
 • pokorny
 • 13.11.2011 17:03

Brawo "nowy" Rzeczpospolitej-bałem się (i tysiące innych) że nigdy już nie kupię w/w pisma po odejściu "starego" i Semki ale może..za jakiś czas wrócę..(20 lat w/w czytałem. Panie Rafale chwała Ci i Tobie podobnym ,"na pohybel" panom walczącym z Krzyżem , naszym narodem , z 1000 letnią Polską , chwalącym to co niezgodne z Prawami Bożymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 13.11.2011 16:23

nareszcie ktos te zulie nazywa po imieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.