Facebook Google+ Twitter

Miller się myli. Kościół od lat mówi o wyższości prawa bożego nad świeckim

Leszek Miller oburzył się na kardynała Dziwisza i wziął na świadka prezydenta. Szefowi SLD nie spodobała się wypowiedź metropolity krakowskiego o prymacie prawa bożego nad prawem stanowionym.

Sonda

Ważniejsze jest:

 / Fot. PAP/Jacek Turczyk"Polska nie jest państwem wyznaniowym, a ewangelie nie mogą mieć prymatu nad konstytucją" - powiedział Miller w piątek. "To jest Iran Chomeiniego, a nie nowoczesne państwo polskie. Polscy żołnierze walczą z talibami, którzy właśnie taki model państwa wprowadzają u siebie" - grzmiał szef SLD. Później zapowiedział list do prezydenta, by ten, jako strażnik konstytucji ustosunkował się do wypowiedzi metropolity krakowskiego.

Miller odpowiedź otrzymał. Głos zabrała dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta, Joanna Trzaska - Wieczorek. "To jest przejaw bezsilności lub cynizmu Leszka Millera. Bezsilności, bo widocznie szef SLD oczekuje, że to prezydent w jego imieniu będzie prowadził polemikę z hierarchami Kościoła, co jest wykluczone. Cynizmu, bo gdy rządziła lewica i uchwalała nową konstytucję, Leszek Miller nie miał podobnych wątpliwości" - stwierdziła.

Najwyraźniej odpowiedź rozsierdziła szefa SLD, bo na stronie swojej partii opublikował krytyczny tekst. "Młody wiek pani rzecznik nie usprawiedliwia durnoty i niekompetencji" - pisze Miller. I oburza się, że postawa przedstawicielki Kancelarii Prezydenta oznacza, że umniejsza ona rolę głowy państwa do strażnika żyrandola.

Sprawę załagodzić próbował kardynał Kazimierz Nycz, który uspokajał szefa SLD mówiąc w Polskim Radiu, że nie ma powodów, by obawiać się państwa wyznaniowego w Polsce. Metropolita warszawski stwierdził również, że rolą hierarchów Kościoła katolickiego szczególnie w uroczystość Bożego Ciała jest głoszenie "niezmiennych praw bożych". Zdaniem duchownego nikt nie może tego zabronić.

Spór może dziwić, bo sprawa wyższości prawa naturalnego nad świeckim podnoszona jest przez Kościół od dawna, w zasadzie jest jedną z treści jego nauczania. Leszek Miller przypuszczalnie musi mieć tego świadomość, bo ta słynna kwestia pojawia się w dyskusji od 20 lat. Wystarczy przywołać debatę nad ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. W późniejszych latach argument padał wielokrotnie. Tłumaczenie Millera, że żaden hierarcha nie domagał się uznania prymatu prawa bożego nad stanowionym nie jest przekonujące. Wystarczy przypomnieć chociażby wypowiedź abp Henryka Muszyńskiego z 2010 r., który mówił, że "Żadne prawo stanowione nie może być prawem, które gwałci i znosi prawo Boże." Czy Leszek Miller wchodzi w buty Palikota?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Oczywiście, że jest stara. Niemniej nadal jest to tylko koncepcja, a nie "mądrość z nieba" (czy jakiegokolwiek innego źródła).

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Grzegorz Wink koncepcja prawa natury jest prawie tak stara jak cywilizacja i sięga starożytnej Grecji

W wypowiedzi krakowskiego metropolity nie ma nic dziwnego oczywiście że KK mówi to od lat powiedziałbym, że od jakiegoś tysiąca lat ;) A Pan Miller się teraz obudził

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma czegoś takiego jak "prawo naturalne". Nikt z tego co wiem nie pytał natury co ona na to. To są prawa uznane przez ludzi za naturalne czyli w praktyce może to być cokolwiek. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ A. Chorążewicz. Nie oceniam kwestii etycznych, stwierdzam tylko, że Miller pali głupa lub Pali-Kota mówiąc, że hierarchowie nie posługiwali się tą retoryką. Zawsze to robili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O Panu Millerze widocznie za mało mówili ostatnio w telewizji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.