Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11102 miejsce

Miłość contra system w powieści "Okrutna miłość" Reyes Monforte

Hiszpańska dziennikarka i pisarka, Reyes Monforte, konsekwentnie zdobywa miano autorki bestsellerów i dostarcza czytelnikom książki do czytania z zapartym tchem i z ogromnymi emocjami. Dowodem na to jest jej najnowsza powieść.

Okładkę książki zaprojektowała Magdalena Kuc. / Fot. www.wydawnictwowam.pl"Okrutna miłość", którą właśnie wypuściło na rynek księgarski Wydawnictwo WAM, podobnie jak i poprzednia, najbardziej bodaj wstrząsająca powieść Reyes Monforte, "Niewierna", pokazuje człowieka mierzącego się z otaczającą go niecodzienną rzeczywistością i konfrontującego się z nią. W "Niewiernej" główna bohaterka, Sara Dacosta Santos, konfrontuje się z ideologią islamu, w "Okrutnej miłości" przeciwnikiem nie do pokonania przez blisko 40 - letnią Maríę José Carrascosę jest system prawny kraju, który mieni się być ostoją praw człowieka i przestrzegania prawa jako takiego, a którym to państwem są Stany Zjednoczone. Co tym bardziej szokujące, główna bohaterka powieści Reyes Monforte, przetłumaczonej przez Zbigniewa Zawadzkiego, jest pochodząca z Walencji utalentowana, robiąca karierę zawodową w Nowym Jorku... prawniczka. W starciu z machiną prawniczą, której nieobce są zjawiska korupcji, układów, znajomości powodujących bezsilność każdego, kto się z nimi zetknie. Tak było z Maríą José Carrascosą, która szukając miłości znalazła strach, przerażenie, poniżenie i upodlenie.

A miało być tak pięknie: po przeżyciu kilku nieudanych związków i odniesieniu wielu sukcesów na niwie zawodowej (także finansowych), ciesząca się autentyczną sympatią przyjaciół María José postanawia ustabilizować swoje życie uczuciowo - rodzinne. Za namową koleżanki decyduje się w poszukiwaniu partnera życiowego, a właściwie miłości życia poszukać na jednym z portali randkowych w sieci. Wśród wielu ofert, które napływają na jej anons znajdzie się i ta, którą nadesłał niejaki Peter Innes. Oczarował ją otwartością, poczuciem humoru, manierami, dobrym wychowaniem, romantyzmem. I umiejętnością gry na perkusji. Podawał się za współwłaściciela firmy na Manhattanie. Czy można się dziwić, że spragniona miłości kobieta uległa takiemu wyjątkowemu mężczyźnie? Niebawem okaże się, że uległa stworzonym przez niego pozorom, a jedyną jej miłością będzie Victoria Solenne, córka Maríi i Petera. To w imię tej miłości bohaterka książki Reyes Monforte decyduje się na podjęcie nierównej, jak się miało wkrótce okazać, walki z systemem prawno - sądowo - penitencjarnym w USA.

Reyes Monforte w niezwykle drobiazgowy (momentami aż za bardzo), niemal reportażowy sposób przedstawia kolejne etapy samotnych zmagań swojej bohaterki z przeciwnościami stawianymi jej przez tych, którzy z natury rzeczy powinni kobiecie pomóc. Czytelnik śledzi narastające przez kilka lat osaczenie Maríi José i wszystkich, którzy starają się jej pomóc (a tych jest niewielu); poznaje brutalną rzeczywistość amerykańskiego więzienia Rickers Island w Nowym Jorku i zakładu karnego w Bergen; bierność urzędników dyplomacji nieskorych do pomocy obywatelom krajów, które reprezentują... Z tych opisów powstaje przerażający świat rodem z "Procesu" Franza Kafki. I bez happy endu. Warto (choć zdecydowanie mocniejsza jest "Niewierna") sięgnąć po tę książkę, tym bardziej, iż oparta jest ona na autentycznych wydarzeniach, które w epilogu dzieją się w maju 2014 roku.

Reyes Monforte, Okrutna miłość
Przekład: Zbigniew Zawadzki
Wydawnictwo WAM
Kraków 2014

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa recenzja. Właśnie jestem po lekturze, po której strasznie się spłakałam. Dodatkowe emocje wzbudza fakt, że książka dotyczy prawdziwej historii, prawdziwych ludzi. To niesamowite, ile kobieta, matka jest w stanie znieść, żeby walczyć o swoje dziecko. Na książkę skusiłam się ze względu na promocję na http://www.ravelo.pl/okrutna-milosc-reyes-monforte,p100245850.html ale naprawdę nie żałuję i polecam każdemu, a pewnością kobietom i matkom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za zwrócenie uwagi na ciekawą pozycję w sposób interesujący i treściwy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa recenzja... zachęca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytając poniższe komentarze przypomniała mi się scena z filmu "Sami swoi", jak Pawlak namalował na stodole 3 X Nie, ponieważ Kargul miał 3 X Tak

W myśleniu Pawlaka było bardzo dużo treści merytorycznej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno jest napisać tak skrótowo i pięknie recenzję tej wspaniałej książki, która pokazuje prawdziwą historię walki - jednej z najtrudniejszych, bo z systemem prawno - sądowo - penitencjarnym w USA. Recenzja ukazuje także drugą stronę medalu - najszczersze uczucie pragnienia i dawania miłości, w zamian za tak okrutną "zapłatę".
Każda strona tej książki, a na niej niezwykle emocjonujące treści, powodują, że trudno przerwać i odłożyć dalsze czytanie "na potem".
Bardzo dobry wybór, bo zasłużyła sobie na tak świetną i rzeczową recenzję! Gratuluję Autorowi i czekam na kolejne !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słabiutka recenzja na bardzo niskim poziomie merytorycznym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna recenzja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.