Facebook Google+ Twitter

"Miłość i szacunek w rodzinie". Poradnik dr Emersona Eggerichsa

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-03-01 20:27

"Gdy rodzina żyje w zgodzie, to jej bieda nie dobodzie."

 / Fot. okładka ksiązki„Rodzina, rodzina, rodzina, ach rodzina...” śpiewali swego czasu Starsi Panowie. Ale cóż to takiego? To najważniejsza, podstawowa grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo.

Każdy pragnie mieć (stworzyć) wspaniałą rodzinę. Dzieci chcą być szczęśliwe i kochane, a rodzice chcą im ten stan zapewnić. Dlatego tak ważne są dobre relacje między nimi. Można się więc zastanawiać dlaczego - skoro wszyscy dążą do ideału - tak często nie mogą znależć współnego języka?

Na te i inne pytania pomaga znaleźć odpowiedź doskonale znany amerykańskim (a w ostatnim czasie i polskim) czytelnikom Emerson Eggerichs. Twierdzi on, że rodzina może funkcjonować prawidłowo wtedy, gdy zrozumie się, iż w całym okresie wychowania dzieci potrzebują duzo miłości a rodzice potrzebują szacunku. Gdy tego zabraknie tworzy się błędne kolo, które trudno przerwać.

Na przeszło trzystu stronach jego książki "Miłość i szacunek w rodzinie" znajdziemy wiele ciekawych i przydatnych wskazówek, miedzy innymi o tym jak:
- postrzegać miłość i szacunek jako podstawowe potrzeby w rodzinie,
- zatrzymać rodzinne błędne koło,
- wychowywać dzieci przy użyciu sześciu biblijnych metod, nazwanych M-E-N-T-O-R,
- ukrócić opór i przymknąć oko na infantylność,
- być prawdziwie dorosłym, bo rodzicielstwo jest tylko dla dorosłych,
- pracować jako zespół, zależnie od płci dzieci,
- być kochającym rodzicem w oczach Boga, niezależnie od reakcji dziecka.

Autor bardzo często odwoluje się do Boga, Biblii, do wartości chrześcijańskich. Nie stroni również od opowieści z życia wziętych. Tych pozytywnych jak i negatywnych, dotyczących jego rodziny, znajomych i innych osób przychodzących do niego po pomoc. Jest wszakże psychologiem, chrześcijańskim doradcą rodzinnym i pastorem. Więc jest naturalne, że i w poradniku jest mnóstwo historii i cytatów z Pisma Świętego, mówiących o wychowywaniu najmłodszych.

Nie są to jednak nudne wykłady specjalisty. Tu mówią także dzieci i przedstawiają sprawy ze swojego punktu widzenia. I to zapewne wpływa na to, że książka nie jest moralizatorska i warto po nią sięgnąć. Pewnie macie już dość "mądrych rad", które trudno zastosować w realu, bo każda sytuacja jest inna, inny jest rodzic, inne dziecko. Ale dlaczego nie spróbować po raz kolejny? Może tym razem traficie na ten klucz, który otworzy zamknięte drzwi do serc najbliższych? Nie przekonałam Was? Hmmm...Może doktorowi się to uda.

"Może tak jak wielu rodziców, z którymi rozmawiałem, czujecie się pokonani i czasem jesteście gotowi, by odpuścić. Napisałem tę książkę, by dodać wam otuchy. Jeśli wasze dzieci są małe, wasza relacja potrwa jeszcze długo, a jeśli są nastolatkami – wciąż macie jeszcze dużo czasu, by poprawić stosunki między wami. Jeśli natomiast wasze dzieci już dorosły – czas nie ma znaczenia dla tych prawd, bo rodzice na zawsze pozostaną rodzicami."


Miłość i szacunek w rodzinie
Autor: dr Emerson Eggerichs
Tłumaczenie: Jakub Czernik
Wydawnictwo: Esprit
Stron 320

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Pewnie macie już dość "mądrych rad", które trudno zastosować w realu, bo każda sytuacja jest inna, inny jest rodzic, inne dziecko. Ale dlaczego nie spróbować po raz kolejny?" Po takiej rekomendacji warto przeczytać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.