Facebook Google+ Twitter

Miłość niepełnosprawna?

"Miłość nie może być niepełnosprawna" - takimi słowami prezydent Gdyni Wojciech Szczurek rozpoczął konferencję na temat uczuć, emocji i relacji miłosnych. Relacji szczególnych, bowiem z ludzką niepełnosprawnością w tle.

Zdjęcie promujące konferencję, a zarazem wystawę "Każdemu wolno kochać". / Fot. Małgorzata OsowieckaDnia 10 grudnia 2010 r. w Hotelu Nadmorskim w Gdyni odbyła się konferencja pod hasłem "Miłość – niepełnosprawna?". Na temat niepełnosprawności w relacjach miłosnych wypowiadali się zaproszeni goście:

- Janusz Leon Wiśniewski - naukowiec, fizyk, ekonomista, chemik, informatyk, pisarz, autor między innymi „Samotności w sieci”;

- dr Andrzej Komorowski
- terapeuta i seksuolog kliniczny z wieloletnią praktyką, zajmujący się mediacją, coachingiem oraz szeroko rozumianą sferą edukacji i publicystyki w zakresie problemów społecznych;

- dr Alicja Długołęcka
- pedagog, doktor nauk humanistycznych, uczennica prof. Andrzeja Jaczewskiego i prof. Zbigniewa Lwa–Starowicza, adiunkt na Wydziale Rehabilitacji w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z podstaw psychoterapii i rehabilitacji seksualnej;

- Robert Jagodziński
- psycholog, instruktor Fundacji Aktywnej Rehabilitacji;

- Monika Zarczuk
- polonistka realizująca się zawodowo jako specjalista ds. public relations, działa na rzecz integracji osób z niepełnosprawnością, mentor w programie Europejski Wolontariat. Gra w zespole „Szósty zmysł”, pisze artykuły, szkoli osoby niepełnosprawne, uczy angielskiego. Jest niewidoma prawie od urodzenia.

Konferencja przyciągnęła wielu słuchaczy, którzy na gorąco mieli możliwość zadawania pytań, wyrażania swoich opinii i odczuć, co czynili przez aktywną polemikę.

Na spotkaniu padło wiele ważnych słów. Nie obyło się także bez wzruszeń, których dostarczyły pokazy filmu Rafała Skalskiego "Kochankowie" oraz fragment powieści Janusza Wiśniewskiego "Samotność w sieci. Tryptyk". Spotkanie okraszono pewną dozą humoru poprzez multimedialną prezentację występu Kabaretu Absurdalnego "Ludzie pytają jak u mnie z tymi sprawami…?". Ciekawego spojrzenia na niepełnosprawność i kobiecą atrakcyjność dostarczył krótki film Joanny Pawlik "Kobiety po amputacji nogi" z 2008 roku. Konferencję uświetniły prace znanych fotografików: Wojciecha Jakubowskiego, Piotra Niklasa i Piotra Wittmana. Zdjęcia z wystawy zatytułowanej "Każdemu wolno kochać", można było "zatrzymać" w formie kalendarza, który dostał każdy uczestnik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wielki plus za relację i zwrócenie uwagi na jedno ze społecznych tabu. Ludzie lubią mówić o miłości, wskazują ją jako najpiękniejsze, najczystsze uczucie a tymczasem miłość "niestandardowa" taka jak ta pomiędzy osobami niepełnosprawnymi czy nawet ludźmi z odmiennych kręgów kulturowych (odmienność ras), budzi mieszane uczucia, od zupełnie negatywnych począwszy po zmieszanie połączone z dziwnym spojrzeniem skończywszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł bardzo mi się podoba. Żałuję, że nie byłam na tej konferencji.
Nie zgadzam się tylko z jednym twierdzeniem: "To polska niepełnosprawna kobieta ma gorzej niż polski niepełnosprawny mężczyzna". Każda niepełnosprawna kobieta ma gorzej niż niepełnosprawny mężczyzna. W innych krajach jest tak samo.
"Prawdziwy mężczyzna powinien być trochę ładniejszy od goryla" - to jedno z powiedzeń. Czy istnieje podobne powiedzenie o prawdziwych kobietach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.