Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10004 miejsce

Miłość - spektakl do wierszy księdza Jana Twardowskiego

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-12-03 21:34

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza 9 grudnia na godz. 19.00 do sali ks. Bogusława X, na spektakl poetycki do wierszy księdza Jana Twardowskiego, w setną rocznicę jego urodzin.

 / Fot. mat. organizatoraJest to historia everymana, który poszukuje sensu życia i buduje swój system wartości. Spektakl przenosi nas na stację kolejową „Miłość", na której nie zatrzymują się pociągi. Wędrowiec jednak czeka na „coś", co pozwoli mu odnaleźć samego siebie.

Występują: Adam Woronowicz (recytacja), Janusz Strobel (gitara). Scenariusz i reżyseria: Janusz Kukuła

Na spektakl składa się 25 wierszy. Usłyszymy m.in.: Bliscy i oddaleni, Wielkie i małe, Śpieszmy się, Jeszcze nie umiesz, Deszcz, Pamiątka z tej ziemi.

Wiersze ks. Jana Twardowskiego, poprzez bogactwo metafor i symboli, pozwalają na stworzenie uniwersalnego portretu współczesnego człowieka. Jego wiersze zyskały wielką popularność. Uczył mądrej życzliwości - „śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - i pokory: „Być nie zauważonym by spotkać się z Tobą". Pisał: „wdzięczność jest najbardziej religijnym uczuciem". A także: „Tylko ten, kto trwa w miłości Boga, jest spokojny". Uczył wiary i patriotyzmu; uczył liryką i swoim przykładem.Ksiądz Prałat Jan Twardowski (1915-2006) - Wybitny, liryczny poeta religijny. Absolwent warszawskiego gimnazjum im. Tadeusza Czackiego, uczestnik Powstania Warszawskiego, w 1947 r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, w 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był katechetą, rektorem kościoła sióstr wizytek w Warszawie, wykładowcą w warszawskim seminarium. Całe życie ks. Jana Twardowskiego wiązało się ze stolicą; tu również został po śmierci w 2006 r. pochowany w kościele Opatrzności Bożej, w Panteonie Wielkich Polaków.

Impreza biletowana.

Adam Woronowicz - Aktor teatralny i filmowy. Popularność przyniosła mu rola księdza Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. W 2011r. został laureatem Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie Chrzest w reżyserii Marcina Wrony. Występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie, od 2009 roku jest w zespole TR Warszawa. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2004-2005, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr", za rolę Fadinarda w Słomkowym kapeluszu Eugène'a Labiche'a w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Mirona w spektaklu Teatru Telewizji Pamiętnik z Powstania warszawskiego wg Mirona Białoszewskiego.

Janusz Strobel - Gitarzysta i kompozytor. Napisał klikadziesiąt piosenek dla Ireny Santor, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ryszarda Rynkowskiego, a także Hanny Banaszak (z którą również często występuje jako akompaniator), do tekstów m.in. Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego. W moim magicznym domu, Trzeba marzyć, Nieobecni, Więc jak?, Księżyc w nowiu, Łagodna to tylko niektóre tytuły, które na trwałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Ponadto skomponował muzykę do spektaklu poetycko-muzycznego Strofy dla ciebie oraz wydał płytę Wielka Pani. Karol Wojtyła. Poezje z 21 kompozycjami napisanymi do młodzieńczych wierszy Karola Wojtyły. Kolejne jego płyty to m.in.: Janusz Strobel Trio (Plantpress, 2005) i Wierny Sobie (Polskie Radio, 2005).

Janusz Kukuła - Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia - instytucji z ogromną tradycją i nieocenioną rolą w kształtowaniu wrażliwości milionów słuchaczy. Słuchowiska w jego reżyserii reprezentowały radiofonię polską na licznych międzynarodowych festiwalach sztuki radiowej. Wielokrotnie nagradzany m.in. laureat Prix Italia 1996 za reżyserię słuchowiska Andrzeja Mularczyka "Cyrk odjechał, lwy zostały".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Uwaga! Przy zakupie biletu w regularnej cenie (30zł) drugi bilet w cenie 1 zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.