Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1879 miejsce

Miłosne wiersze Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska i wiersze miłosne? Niektórych zdziwi takie połączenie, ale noblistka w swoim dorobku literackim ma kilkanaście wierszy, poświęconych właśnie takiej tematyce. Liryki te prezentują romantyczną naturę poetki.

Wisława Szymborska od lat zapracowała sobie na miano poetki - filozofki. Jej wiersze przepełnione ironią i dystansem cieszą się wielką popularnością wśród miłośników poezji. Któż przecież nie zna wierszy Wołanie do Yeti czy Nic dwa razy? Szymborską, tak jak wszystkich noblistów, po prostu wypada przeczytać.

Dla osób, które interesują się tematyką miłosną, polecam zbiór miłosnej twórczości noblistki. Ten krąg wierszy jest niejako na marginesie „prawdziwej” poezji Szymborskiej. Powszechnie uznaje się, iż miłość jest tematem błahym, ckliwym, o którym nie warto pisać. Chciałabym przedstawić zbiór miłosnych wierszy Wisławy Szymborskiej, pt. Miłość szczęśliwa i inne wiersze, który został opublikowany w 2007 roku. Oglądając ten tomik z pewnością przypadnie nam do gustu już sama okładka. Mówi się, iż nie powinno się oceniać danej publikacji po okładce i w tym przypadku ta maksyma znajdzie swoje uzasadnienie.  / Fot. empik.plKsiążkę zdobi miłosna symbolika: czerwona róża – oznaczająca niezmienną miłość, wieczność, żar uczucia, uwielbienie pochodzi z dzieła Pierra’a Josepha Redoute’a Les Roses. Może ona sugerować, iż tom poetycki będzie wspaniałym podarunkiem dla ukochanej osoby z okazji Dnia zakochanych czy też wyznaniem miłosnym. Pomyli się jednak ten, kto pomyśli, iż zawarte w tej książce wiersze będą adekwatne do takich okazji, gdyż tak jak kolce na łodyżce róży (symbol troski, przykrości jako nieodłącznych towarzyszek wszelkiego szczęścia w życiu, śmierci, bólu), tak w tomie znajdą się wiersze, które będą stanowiły dla czytelnika gorzką lekcję miłości.

Tom ten wbrew tytułowi z miłością szczęśliwą ma niewiele wspólnego, bo gdzie podziałaby się ironia Szymborskiej. Zofia Król słusznie zwróciła uwagę, iż dla tej książki największą karą byłoby umieszczenie przy kasach wielkich księgarń wśród antologii "najpiękniejsze wiersze miłosne”.

Jaka jest miłość według Szymborskiej? Czy można znaleźć jednoznaczną odpowiedź? Otóż nie. Szymborska w swoich wierszach prezentuje różne oblicza miłości codziennej, przelotnej, wiecznej, radosnej, niespełnionej. Czytelnicy znajdą w tej książce zarówno wiersze pogodne, z optymizmem patrzące w przyszłość, jak również te przepełnione bólem po stracie bliskiej osoby czy rozstaniu.

O wierszach Szymborskiej mówi się, iż są quasi-miłosne, gdyż uczucie to jest tylko pretekstem do opisu codzienności. W tomie Miłość szczęśliwa znajdziemy wiersze z różnych okresów twórczości, począwszy od tomu Dlatego żyjemy(1952) na Dwukropku skończywszy (2005), zawiera też jeden wiersz nigdzie dotąd niepublikowany: Gdyby. Wyboru tych wierszy dokonał poeta nowofalowy Ryszard Krynicki, który od dawna pragnął wydać właśnie taki zbiór. Niezależnie od czasu powstania utworu zawsze będziemy w stanie rozpoznać styl poetki – zdystansowany, czasem pełen gorzkiego humoru, ironiczny.

Antologia Szymborskiej uwzględnia wszelkie warianty miłości: pierwszą, dawną, obecną, szczęśliwą, niespełnioną, zawiedzioną. Czytelnik jest świadkiem pierwszych uczuciowych doświadczeń, zauroczenia drugim człowiekiem, flirtu, narodzin miłości, przywiązania. Miłość może przerodzić się w zobojętnienie, nienawiść, stać się źródłem zazdrości - i o tym wszystkim pisze poetka.

Tom Szymborskiej nie jest może idealnym prezentem walentynkowym, jednakże stanowi doskonałe studium miłości - od jej narodzin aż po śmierć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.