Facebook Google+ Twitter

Mimo wszystko

Swoista potrzeba oryginalności skłoniła mnie do spisania naszych wad i paradoksalnych utrudnień jakie stosujemy w życiu. To przecież tak nieodłączny element naszej kultury.

Przed stworzeniem tego tekstu zastanawiałem się jak napisać tekst, który będzie patriotyczny, ale jednocześnie zaspokoi moją wewnętrzną potrzebę wykpienia i ośmieszenia słabostek naszego narodu. Teoretycznie jedno z drugim ma nie wiele wspólnego. Doszedłem do wniosku, że wyśmianie narodu to też jakaś forma patriotyzmu. Można przecież kraj ojczysty szanować, ale nie znaczy to, że nie można podejść do niego z dystansem. Swoista potrzeba oryginalności skłoniła mnie do spisania naszych wad i paradoksalnych utrudnień jakie stosujemy w życiu. To przecież tak nieodłączny element naszej kultury.

Szukając sytuacji, w której niekoniecznie popisujemy się techniką i precyzją natknąłem się na prosty i popularny przykład. Większość z nas nie wie, czym kierują się konstruktorzy polskich kiosków. Prawdopodobnie ideą : życie trudne, lecz nie nudne. Kluby fitness są drogie i bardzo monotonne. A tutaj o nudzie nie ma mowy. Skłon w dół i już jesteśmy przy okienku. Do tego jeszcze zmienna lista zakupów. Kioski mają służyć jako ułatwienie życia i możliwość zrobienia szybkich zakupów, bez wchodzenia do sklepu. Szkoda tylko, że ktoś zapomniał,
że natura tak nas stworzyła, że rośniemy. To straszna porażka dla pomysłodawców polskich kiosków. A ludzie wychodzą z zakupów w nie najlepszym nastroju. Chyba, że sprzedawcą w kiosku okaże się ktoś z telewizji.

Może to nudne, ale znów coś z życia Polaka. Ślub, impreza, urodziny, imieniny. Zawsze popularne nasze piękne i pomysłowe serwetki zgięte w pół i włożone w plastikową podstawkę. Piękne. Dopóki nie spróbujemy wyciągnąć jednej z nich. Gdybyśmy potrzebowali pięć, czy osiem nie byłoby problemu, ale jedną. Podobno jednej się nie da. Zawsze można znaleźć jakiś plus. Idąc na kolejne przyjęcie będziemy mieli nowe wyzwanie i marzenie. A jak to zwykle z marzeniami bywa raczej się nie spełniają. Zawsze jednak możemy spróbować wyciągnąć tą jedyną. A jak się nie uda ? To nic, ważne że jest śmiesznie i oryginalnie. Polak potrafi.

Przykłady z życia można pewnie wymieniać bez końca. Zajmijmy się jednak problemem polskiej mentalności.

Gdyby za granicą przeprowadzić sondaż i zapytać ludzi : jaka jest cecha charakteryzująca Polaków ? Większość powiedziałaby, że gościnność i nieuczciwość, ale na pewno znaleźliby się tacy, którzy wskazaliby na słabe wykorzystanie "piątej klepki". Osoby te miałyby rację. Powyższe przykłady tylko potwierdzają słuszność tej tezy. Niestety od wieków nie potrafimy ułatwiać sobie życia. W takiej sytuacji dziurawe drogi można uznać za celowy, przemyślany zamysł.

Polak nie charakteryzuje się bystrością umysłu i wykorzystywaniem tego, co daje technika. To przykre, że nadal można mówić o naszym zacofaniu przy użyciu pewnego rasistowskiego przysłowia. Jak długo ? Może już zawsze. Polsce nie brakuje wad, ale kochajmy ją taką jaka jest, bo te nasze głupoty i wady sprawiają, że jest Ona jeszcze bardziej swojska i nasza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.