Facebook Google+ Twitter

Mimo wszystko warto pomagać

Od lat Anna Dymna wespół ze swoją fundacją udowadnia, że 1% ma siłę milionów - również w tym roku prosi obywateli o pomoc - cel szczytny, a plany na przyszłość rozległe...

http://www.mimowszystko.org / Fot. Screen ze strony http://www.mimowszystko.orgFundacja „Mimo Wszystko” założona została w 2003 roku w Krakowie, a jej nazwa pochodzi od tekstu wyrytego na ścianie jednego z przytułków prowadzonego przez Matkę Teresę z Kalkuty.

Bezpośrednią przeczyną założenia fundacji była chęć ochrony 26 niepełnosprawnych intelektualnie mieszkańców schroniska im. Brata Alberta w Radwanowicach, którzy stracili możliwość korzystania z Warsztatów Terapii Zajęciowej finansowanych z budżetu państwa.

Po paru miesiącach fundacja wspierana przez Biuro Młodych i hojność obywateli poszerzyła zakres swoich działań. Na chwilę obecną organizacja skupia się na:

- prowadzeniu, wyposażaniu i utrzymywaniu Warsztatów Terapii Artystycznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Radwanowicach pod Krakowem,
- organizowaniu Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać mimo wszystko” na Rynku w Krakowie,
- organizowaniu na Rynku w Krakowie – wspólnie z Narodowym Centrum Kultury i TVP S.A. – Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, dla utalentowanych niepełnosprawnych wokalistów.

Anna Dymna, Sukiennice / Fot. Materiały udostępnione przez FundacjęAnna Dymna - sylwetka założycielki

Kim jest założycielka fundacji? Chociaż zna ją niemal każdy Polak, niewielu słyszało o jej życiu poza sceną teatru. Anna Dymna jest inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji w foyer Teatru Słowackiego, odbywających się co tydzień. Prawdziwą magię tych godzin spędzonych w pełnym zasłuchaniu odczuje tylko ten, kto chociaż raz zasiadł w przestronnej sali teatru.

Prezes fundacji to także człowiek niekoniecznie zawsze śmiertelnie poważny. Anna Dymna swego czasu odznaczona została Orderem Uśmiechu. Spośród innych przyznanych jej wyróżnień warto wymienić: nagrodę Ecce Homo, Medal Brata Alberta oraz Medal świętego Jerzego. Jak mówi sama nagrodzona: - Świadczą one (odznaczani - przyp.red.) o tym, że może naprawdę jestem coś warta jako zwykły człowiek.

Aktorka prowadzi również program telewizyjny "Anna Dymna – Spotkajmy się" emitowany w TVP 2. Gośćmi audycji są osoby niepełnosprawne lub ciężko chore. Rozmowy o samotności, ale także nadziei i miłości są jednym z najjaśniejszych punktów w ramówce TVP.

W społeczne działania na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia Anna Dymna angażowała się na długo przed założeniem własnej fundacji. Prócz niesienia pomocy indywidualnej, uczestniczyła w projektach organizacji pozarządowych, m.in.: w kwestach Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, stowarzyszenia „Wielkie Serce”, fundacji „Mam Marzenie”, fundacji „Nuta Nadziei” i fundacji „Akogo”. Od 2006 roku jest ambasadorem stowarzyszenia Debra Polska „Kruchy Dotyk”, skupiającego osoby cierpiące na pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Radwanek / Fot. Materiały udostępnione przez FundacjęPlany na przyszłość

Chociaż fundacja zdziałała już ogromnie dużo na rzecz osób niepełnosprawnych, stoi przed nią teraz najpoważniejsze wyzwanie od czasów powstania - wybudowanie dwóch ośrodków rehabilitacyjnych. W podkrakowskich Radwanowicach oraz nadbałtyckim Lubiatowie.

Co roku "Mimo wszystko" prosi Polaków o drobną pomoc – przekazanie 1 procenta ze swoich podatków. W 2007 roku w ten sposób udało się zebrać ponad 4 miliony złotych. Czy w tym roku zostanie pobity rekord, a co za tym idzie zrealizowane zostaną te jakże kosztowne projekty?

Fundacja ma również inny cel, którego nie będzie nigdy mogła osiągnąć sama - zacieranie barier pomiędzy osobami pełno- i niepełnosprawnymi, pokazywanie ludziom, że osoba chora może egzystować w społeczeństwie tak jak każdy z nas. Że może zajmować takie same stanowiska w pracy i oglądać te same sztuki teatralne. Może być jednym z nas.

Dlatego mimo wszystko - warto pomagać.

Strona fundacji "Mimo wszystko"

Fundacja Anny Dymnej jest partnerem merytorycznym konkursu Działacz Oywatelski 2008.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.