Facebook Google+ Twitter

Mimowie z całego świata już po raz 10. wystąpią w Warszawie

Już niedługo (od 18 do 29 sierpnia) warszawiacy będą mogli poznać największe sławy teatru pantomimy z całego świata. Konferencja prasowa w Teatrze Na Woli ujawniła szczegóły 10. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu.

Od 10 lat Teatr Na Woli i Warszawskie Centrum Pantomimy organizują festiwal, na którym ważniejsze od słów są gesty, ruch, ciało i emocje aktorów. W tym roku od 18 do 29 sierpnia będziemy mogli podziwiać gwiazdy sztuki pantomimicznej z Niemiec, Rosji, Czech, Włoch, USA, Puerto Rico, Hiszpanii i Polski. Wyborem zespołów, które zaprezentują się nam podczas festiwalu zajął się jego dyrektor artystyczny, Bartłomiej Ostapczuk. Zdradził on, że w tym roku artyści postarają się przekazać nam swoją wizję ostateczności, teatru i aktora.

Na scenie Festiwalu wystąpią: Wrocławski Teatr Pantomimy, Teatr Formy, Teatr Pantomimy Mimo, Teatr Tentehorse z Czech, Teatr Jack&Joe z Włoch, Bodecher/Neander Company i Familie Floz z Niemiec. Będzie to jak dotąd największa prezentacja światowych artystów teatru pantomimy. Plakat tegorocznej edycji festiwalu. / Fot. (materiały organizatora)

Wszyscy zaproszeni artyści wystąpią 26 sierpnia na Modern Mime Evening. Przyjemności zaprezentowania się na scenie nie odmówią sobie wtedy także instruktorzy prowadzący warsztaty, a także sam dyrektor artystyczny. Wieczór będzie absolutnym zaskoczeniem dla organizatorów i publiczności, ponieważ jego ostateczny kształt będzie znany na godzinę przed spektaklem. Zobaczymy czystą grę gestem, ruchem i ciałem, bez zbędnej scenografii, rekwizytów i wymyślnych kostiumów. Artyści, w trakcie tego wieczoru będą mieli szansę na zaprezentowanie swojego oryginalnego, indywidualnego stylu, wyrażenie emocji przy pomocy różnorodnych form, które na przestrzeni czasu ulegały zmianom:

- Wraca się do tradycji, pantomimy klasycznej. Sztuka ta przez ostatnie 10 lat dużo eksperymentuje, ale widać w tym potrzebę powrotu do klasycznego myślenia o teatrze, gdzie najważniejszy jest aktor, jego emocje. Jest duża różnica między teatrem słowa, który atakuje umysł a teatrem pantomimicznym, w którym ważny jest obraz i pierwsze wrażenie - mówi Bartłomiej Ostapczuk, zapytany o zmiany we współczesnym teatrze pantomimy.

Dzisiejsza konferencja prasowa. / Fot. Fot. Mateusz GrochockiOrganizatorzy zajęli się także przygotowaniem pierwszej części multimedialnej wystawy "Warszawska Pantomima", która ma przybliżyć widzom historię pantomimy w Warszawie. Ponadto będzie można spotkać się i porozmawiać z aktorami i twórcami spektakli.

Po raz pierwszy zorganizowane zostaną również spektakle plenerowe, gdzie wstęp będzie wolny:

- Przedstawienia plenerowe, to eksperyment, mający sprawdzić, czy ten rodzaj sztuki odnajdzie się w takiej przestrzeni - przyznaje dyrektor artystyczny.Występ grupy Familie Floz. / Fot. Fot. Michael Vogel (materiały organizatora)

Festiwalowi jak co roku towarzyszyć będą największe w Polsce 10 dniowe, otwarte warsztaty pantomimiczne, na których instruktorami będą artyści z całego świata. Organizatorzy obiecują, że w tym roku skupiać się oni będą na najciekawszych elementach, charakterystycznych dla różnorodnych form teatru pantomimy. Po raz pierwszy wprowadzono możliwość uczestniczenia tylko w jednym dniu warsztatów. Odbędą się one w Studiu Free Art. Fusion (strona studia:http://freeartfusion.pl/_-FREE_ART_FUSION-_/home.html) a ich koszt wyniesie 50 zł za jedne zajęcia, 200 zł za całość.

Festiwal zorganizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.