Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mimowie z całego świata już po raz 10. wystąpią w Warszawie

Agnieszka Banach
Agnieszka Banach
Plakat tegorocznej edycji festiwalu.
Plakat tegorocznej edycji festiwalu.
Już niedługo (od 18 do 29 sierpnia) warszawiacy będą mogli poznać największe sławy teatru pantomimy z całego świata. Konferencja prasowa w Teatrze Na Woli ujawniła szczegóły 10. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu.

Od 10 lat Teatr Na Woli i Warszawskie Centrum Pantomimy organizują festiwal, na którym ważniejsze od słów są gesty, ruch, ciało i emocje aktorów. W tym roku od 18 do 29 sierpnia będziemy mogli podziwiać gwiazdy sztuki pantomimicznej z Niemiec, Rosji, Czech, Włoch, USA, Puerto Rico, Hiszpanii i Polski. Wyborem zespołów, które zaprezentują się nam podczas festiwalu zajął się jego dyrektor artystyczny, Bartłomiej Ostapczuk. Zdradził on, że w tym roku artyści postarają się przekazać nam swoją wizję ostateczności, teatru i aktora.

Na scenie Festiwalu wystąpią: Wrocławski Teatr Pantomimy, Teatr Formy, Teatr Pantomimy Mimo, Teatr Tentehorse z Czech, Teatr Jack&Joe z Włoch, Bodecher/Neander Company i Familie Floz z Niemiec. Będzie to jak dotąd największa prezentacja światowych artystów teatru pantomimy.

Wszyscy zaproszeni artyści wystąpią 26 sierpnia na Modern Mime Evening. Przyjemności zaprezentowania się na scenie nie odmówią sobie wtedy także instruktorzy prowadzący warsztaty, a także sam dyrektor artystyczny. Wieczór będzie absolutnym zaskoczeniem dla organizatorów i publiczności, ponieważ jego ostateczny kształt będzie znany na godzinę przed spektaklem. Zobaczymy czystą grę gestem, ruchem i ciałem, bez zbędnej scenografii, rekwizytów i wymyślnych kostiumów. Artyści, w trakcie tego wieczoru będą mieli szansę na zaprezentowanie swojego oryginalnego, indywidualnego stylu, wyrażenie emocji przy pomocy różnorodnych form, które na przestrzeni czasu ulegały zmianom:

- Wraca się do tradycji, pantomimy klasycznej. Sztuka ta przez ostatnie 10 lat dużo eksperymentuje, ale widać w tym potrzebę powrotu do klasycznego myślenia o teatrze, gdzie najważniejszy jest aktor, jego emocje. Jest duża różnica między teatrem słowa, który atakuje umysł a teatrem pantomimicznym, w którym ważny jest obraz i pierwsze wrażenie - mówi Bartłomiej Ostapczuk, zapytany o zmiany we współczesnym teatrze pantomimy.

Organizatorzy zajęli się także przygotowaniem pierwszej części multimedialnej wystawy "Warszawska Pantomima", która ma przybliżyć widzom historię pantomimy w Warszawie. Ponadto będzie można spotkać się i porozmawiać z aktorami i twórcami spektakli.

Po raz pierwszy zorganizowane zostaną również spektakle plenerowe, gdzie wstęp będzie wolny:

- Przedstawienia plenerowe, to eksperyment, mający sprawdzić, czy ten rodzaj sztuki odnajdzie się w takiej przestrzeni - przyznaje dyrektor artystyczny.

Festiwalowi jak co roku towarzyszyć będą największe w Polsce 10 dniowe, otwarte warsztaty pantomimiczne, na których instruktorami będą artyści z całego świata. Organizatorzy obiecują, że w tym roku skupiać się oni będą na najciekawszych elementach, charakterystycznych dla różnorodnych form teatru pantomimy. Po raz pierwszy wprowadzono możliwość uczestniczenia tylko w jednym dniu warsztatów. Odbędą się one w Studiu Free Art. Fusion (strona studia:http://freeartfusion.pl/_-FREE_ART_FUSION-_/home.html) a ich koszt wyniesie 50 zł za jedne zajęcia, 200 zł za całość.

Festiwal zorganizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto