Facebook Google+ Twitter

Minął rok, dobry rok...

Współautorzy: Barbara Podgórska

Dwie rudzkie organizacje pozarządowe: Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw i Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew podsumowały swe dokonania w minionym roku, na wspólnym spotkaniu noworocznym.

- To był pracowity i dobry rok - twierdzi Maciej Makula, przewodniczący Komisji Rewizyjnej RSPOP. - Z udzielanych przez nas bezpłatnych porad prawnych i pomocy psychologicznej skorzystało prawie 1200 osób. 20 osobom, ofiarom wypadków komunikacyjnych, przyznaliśmy zapomogi pieniężne w wysokości od tysiąca do 2 tys. złotych. Przekazaliśmy dary rzeczowe dla ubogich i wsparliśmy finansowo rodziny poległych i rannych górników w katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk"

Michał Pierończyk / Fot. Adam K. PodgórskiStowarzyszenie zorganizowało również V konferencję "Pomagajmy z sercem" dla podmiotów zainteresowanych świadczeniem pomocy prawnej dla obywateli, wydało poradnik-informator dla ofiar przestępstw i przemocy i po raz piaty uczestniczyło w realizacji zadania publicznego w zakresie poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców Rudy Śląskiej znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Znakomicie układa się współpraca z władzami miasta i pełnomocnikiem do spraw organizacji pozarządowych. Wspólnie z posłem Markiem Plurą i Grzegorzem Franki pokazano w Miejskim Centrum Kultury wystawę "Wygrywaj uśmiechem", powstałą dzięki inicjatywie posłanki Iwony Guzowskiej z Parlamentarnej Grupy Uśmiechu.

Jesienią RSPOP rozpoczęło realizację wielkiej akcji dydaktyczno-prawnej "Mam naście lat - jestem świadomym obywatelem", współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W ramach akcji, nad którą honorowy patronat sprawują Janusz Kochanowski, rzecznik Praw Obywatelskich RP oraz Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej, około trzech tysięcy gimnazjalistów i licealistów dowie się o przysługujących im prawach oraz o ciążących na nich obowiązkach prawnych. Stowarzyszenie wydało dwa poradniki adresowane właśnie do młodzieży oraz do nauczycieli.
Wyróżnieni / Fot. Adam K. Podgórski
Sukcesami może się również pochwalić Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Po raz drugi realizowało ono autorski projekt w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pod nazwą "Ruda a zielona", Dzięki temu wydano dwa kolejne tomy przewodników turystycznych zawierających 12 tras o charakterze przyrodniczo-historycznym w Rudzie Śląskiej i miastach sąsiednich. Ukazało się również cenne opracowanie pt. "Drzewa w pomniki zaklęte", traktujące o cennych okazach drzew pomnikowych w mieście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.