Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minął rok, dobry rok...

Redakcja
Wyróżnieni
Wyróżnieni Adam K. Podgórski
Dwie rudzkie organizacje pozarządowe: Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw i Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew podsumowały swe dokonania w minionym roku, na wspólnym spotkaniu noworocznym.

- To był pracowity i dobry rok - twierdzi Maciej Makula, przewodniczący Komisji Rewizyjnej RSPOP. - Z udzielanych przez nas bezpłatnych porad prawnych i pomocy psychologicznej skorzystało prawie 1200 osób. 20 osobom, ofiarom wypadków komunikacyjnych, przyznaliśmy zapomogi pieniężne w wysokości od tysiąca do 2 tys. złotych. Przekazaliśmy dary rzeczowe dla ubogich i wsparliśmy finansowo rodziny poległych i rannych górników w katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk"

Stowarzyszenie zorganizowało również V konferencję "Pomagajmy z sercem" dla podmiotów zainteresowanych świadczeniem pomocy prawnej dla obywateli, wydało poradnik-informator dla ofiar przestępstw i przemocy i po raz piaty uczestniczyło w realizacji zadania publicznego w zakresie poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców Rudy Śląskiej znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Znakomicie układa się współpraca z władzami miasta i pełnomocnikiem do spraw organizacji pozarządowych. Wspólnie z posłem Markiem Plurą i Grzegorzem Franki pokazano w Miejskim Centrum Kultury wystawę "Wygrywaj uśmiechem", powstałą dzięki inicjatywie posłanki Iwony Guzowskiej z Parlamentarnej Grupy Uśmiechu.

Jesienią RSPOP rozpoczęło realizację wielkiej akcji dydaktyczno-prawnej "Mam naście lat - jestem świadomym obywatelem", współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W ramach akcji, nad którą honorowy patronat sprawują Janusz Kochanowski, rzecznik Praw Obywatelskich RP oraz Andrzej Stania, prezydent Rudy Śląskiej, około trzech tysięcy gimnazjalistów i licealistów dowie się o przysługujących im prawach oraz o ciążących na nich obowiązkach prawnych. Stowarzyszenie wydało dwa poradniki adresowane właśnie do młodzieży oraz do nauczycieli.

Sukcesami może się również pochwalić Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Po raz drugi realizowało ono autorski projekt w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pod nazwą "Ruda a zielona", Dzięki temu wydano dwa kolejne tomy przewodników turystycznych zawierających 12 tras o charakterze przyrodniczo-historycznym w Rudzie Śląskiej i miastach sąsiednich. Ukazało się również cenne opracowanie pt. "Drzewa w pomniki zaklęte", traktujące o cennych okazach drzew pomnikowych w mieście.

Zupełnie wyjątkowym przedsięwzięciem była akcja ekologiczno-edukacyjna "50 drzew na 50-lecie Rudy Śląskiej", związana z obchodami jubileuszu miasta. W wielu szkołach z inicjatywy RTPD odbyły się lekcje i pogadanki poświęcone przyrodzie, zajęcia plenerowe, zbiórki surowców wtórnych oraz konkursy plastyczne "Moja Ruda jest zielona", "Zielona szkoła w zielonej Rudzie Śląskiej", "Drzewo moich marzeń" Wyróżnione prace pokazano na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Najważniejszym jednak osiągnięciem było zasadzenie przez młodzież szkolną aż 450 drzew uzyskanych dzięki przychylności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Nadleśnictwa Katowice i Nadleśnictwa Brynek.

Podczas spotkania uhonorowano nagrodami rzeczowymi i dyplomami wyróżniających się członków i wolontariuszy obu stowarzyszeń: Jana Panocha, Henrykę Skowrońską-Wawok, Joannę Golicz, Izabelę Włodarczyk, Barbarę Podgórską, Macieja Makulę, Marcina Głowackiego, Marcina Wyciślika, Dyplomy, książki i pożyteczne gadżety ufundowane przez Wydział Kultury, Wydział Rozwoju UM w Rudzie Śląskiej oraz Wydawnictwo KOS w Katowicach otrzymali: Aleksandra Strach, Jerzy Szczerbiński, Maciej Liebich, Sylwia Szoenawa, Irena i Jan Kołodziejowie, Anna i Artur Jach.

Znany artysta estradowy Marian Makula ubawił zebranych opowiastką o trzech dawnych śląskich świętach: geburstagu, geldltagu i grospakecie z Reichu! Przybyli również przyjaciele z organizacji partnerskich: Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej, Towarzystwa Miłośników Orzegowa, Forum Inicjatyw Kulturalnych, Rudzkiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich "Zdrowe Życie", Stowarzyszenia Wspierania Ekonomii Etycznej „Pro Ethica” i Ruchu Autonomii Śląska.
Władze miejskie reprezentowali Mirosława Szołkiewicz z Referatu Spraw Społecznych UM i Michał Pierończyk przewodniczący Komisji Prawa, Samorządności i Bezpieczeństwa Rady Miasta.

Wyjątkowym punktem spotkanie było odśpiewanie "stu lat" i wręczenie laurki z powinszowankami dla Stanisława Włodarczyka, członka założyciela obu organizacji a ponadto prezesa miejskich struktur Ligii Obrony Kraju Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych. 11 styczna skończy On , bagatela - 70 lat i ani nie myśli zaprzestać działalności społecznej.
Ku chwale Rudy Śląskiej! Pyrsk Ludkowie!

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto