Facebook Google+ Twitter

Minął rok od śmierci Ireny Sendlerowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-12 20:54

Minął rok od dnia śmierci Ireny Sendlerowej - działaczki społecznej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady około 2,5 tysiąca żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

W Domu Spotkań z Historią odbyły się warsztaty poświęcone Irenie Sendlerowej "Młodzież - Sprawiedliwi - Ocaleni". Miały one formę spotkania uratowanych przez Irenenę Sendlerową z uczniami ze szkół noszących jej imię.

Jak wspominał w czasie spotkania jeden z uratowanych profesor Michał Głowiński, Irena Sendlerowa była nie tylko osobą heroiczną, ale także wyjątkowo zorganizowaną. "Gdyby była tylko osobą szlachetną, a niewątpliwie taką była, to uratowałaby tylko kilka osób. A ona to robiła w skali ogromnej. To wynikało z jej geniuszu orgaznizacyjnego" - powiedział profesor Głowiński.

Jednym z organizoatorów warsztatów była Fundacja im. Ireny Sendlerowej. Jej prezez Etł Szyc osobiście znała panią Irenę. Wspomina ją jako osobę wyjątkowo skromną. "Powtarzała, że jest zwykłym człowiekiem. Nie lubiła, kiedy nazywano ją bohaterem" - wspomina.

Wieczorem, na Powązkach na grobie Ireny Sendlerowej złożono kwiaty, w kościele św. Karola Boromeusza odprawiono Mszę świętą za jej duszę.

W 2003 roku Irenę Sendlerową odznaczono Orderem Orła Białego. W roku 2006 prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla. W roku 2007 Irena Sendlerowa otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Stołecznego Warszawy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.