Facebook Google+ Twitter

Minął termin zgłaszania kandydatur do nagrody Nobla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-01 07:28

Szwedzkie instytucje przyznające te prestiżowe wyróżnienia przyjmowały listy z propozycjami nazwisk tegorocznych laureatów tylko do końca stycznia. Teraz członkowie komitetów z poszczególnych dziedzin rozpoczną żmudną selekcję.

Nominować kandydatów do nagrody Nobla mogły między innymi instytucje naukowe oraz nobliści z poprzednich lat. Nieoficjalnie wiadomo, że kilkaset propozycji nazwisk wpłynęło do przyznającej literackiego Nobla Akademii Szwedzkiej. Jak zwykle sporo nominacji trafiło też do odpowiedzialnej za wybór laureatów w naukach ścisłych Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk oraz do Instytutu Karolinska, który przyznaje Nobla w dziedzinie medycyny.

Zgodnie z wolą Alfreda Nobla żaden naukowiec czy pisarz nie może zgłosić samego siebie. Tegorocznych laureatów poznamy zgodnie z tradycją dopiero w październiku. Do tego czasu przez siedem miesięcy kandydatury będą selekcjonowane oraz opiniowane, a jesienią zostaną poddane głosowaniu. Dokumenty dotyczące wyboru kandydatów są tajne przez 50 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.